Ilustrační foto - wikimedia commons

Mrtví po útocích Izraele

Při útoku izraelských vzdušných sil bylo ráno zabito v Pásmu Gazy dalších osm Palestinců. Od úterý tak při izraelských náletech proti skupině Islámský džihád zemřelo nejméně 18 Palestinců. S odvoláním na palestinské ministerstvo zdravotnictví v Gaze to uvedla AFP.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu před jednáním vlády řekl, že Izrael podnikne další nálety na ozbrojence z Islámského džihádu, pokud budou pokračovat v raketové palbě na izraelské území. Už druhým dnem tak v této oblasti pokračovaly nejtěžší boje za poslední měsíce. Podle ministerstva zdravotnictví v palestinské Gaze bylo kromě 18 zabitých Palestinců více než 50 lidí zraněno. Napětí vzniklo poté, co izraelské síly v Gaze cíleně při náletu zavraždily vysoce postaveného člena Islámského džihádu Bahá abú Attu a skupina se zavázala, že ho pomstí. Tel Aviv vyprovokoval násilí.

Netanjahu chtěl, aby armáda zabila Bahá abú Attu již v září poté, co musel během předvolebního projevu v Ašdodu, který byl živě vysílán v televizi, kvůli dvěma raketám odpáleným z Pásma Gazy urychleně opustit podium a skrýt se na bezpečném místě. Později se na podium vrátil a projev dokončil. Za útokem stál Atta, uvedla izraelská média. Rakety sice sestřelil izraelský systém protiraketové obrany Železná kupole, dramatické záběry premiéra, který je odváděn do bezpečí, byly ale vnímány jako úspěch Islámského džihádu. Netanjahu po incidentu zuřil a okamžitě požádal bezpečnostní činitele, aby schválili zabití Atty, uvedly v úterý dva izraelské televizní kanály.  Kromě Pásma Gazy Izraelci v úterý útočili i na dům palestinského radikála v syrském Damašku a zabili jeho syna a vnučku. Většina škol a úřadů zůstala v Gaze už druhým dnem zavřena.

Izrael se zmocnil Gazy ve válce v roce 1967, z enklávy stáhl své vojáky a osadníky v roce 2005. Hamás v Gaze vládne od roku 2007, poté co byl zvolen do jejího čela. Životní podmínky většiny obyvatel Pásma, které čelí genocidní izraelské blokádě, jsou neradostné. Nezaměstnanost převyšuje 40 %, vodu z vodovodu nelze pít, elektřina funguje jen pár hodin denně. Nemocnice nemají dlouhodobě dostatek zdravotnického materiálu, dovoz i vývoz zboží je omezen a některé části území stále čekají na obnovu po konfliktu s Izraelem z roku 2014.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.6, celkem 7 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.