Ilustrační FOTO - Pixabay

Růst HDP zpomalil, na brzdu šlape průmysl

Hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl ve třetím čtvrtletí podle zveřejněného předběžného odhadu Českého statistického úřadu mezičtvrtletně o 0,3 procenta a meziročně o 2,5 %.

Znamená to zpomalení, protože v předchozím kvartálu tuzemská ekonomika vykázala podle zpřesněného říjnového odhadu mezičtvrtletní růst o 0,7 % a meziroční zvýšení o 2,8 %.

K růstu ve 3. kvartálu přispěla podle statistiků jak domácí, tak zahraniční poptávka a příznivý hospodářský vývoj pokračoval ve většině odvětví tuzemské ekonomiky. K růstu přidané hodnoty nejvíce přispěla odvětví obchodu, dopravy, skladování, ubytování a stravování a odvětví informačních a komunikačních činností. Nadále se dařilo stavebnictví, zatímco odvětví průmyslu zaznamenalo nižší dynamiku růstu než v první polovině roku.

»Vykázaný mezičtvrtletní růst znamená nejslabší přírůstek HDP od 1. čtvrtletí roku 2016 a jde o mírně slabší výsledek, než čekal finanční trh a Česká národní banka,« upozornil analytik Generali Investments Radomír Jáč. Analytik Raiffeisenbank Lukáš Růžička ale míní, že »růst HDP si i nadále udržuje slušnou dynamiku, a to i přesto, že ekonomika v eurozóně roste jen slabě a německé hospodářství víceméně stagnuje«.

Zaměstnanost ve 3. kvartálu podle ČSÚ klesla mezičtvrtletně o 0,2 %, zatímco meziročně ještě o 0,7 % vzrostla.

Německo zatím zažehnalo recesi

Růst ekonomiky eurozóny ve 3. čtvrtletí proti předchozímu kvartálu stagnoval na 0,2 %, v celé Evropské unii pak zrychlil na 0,3 %, oznámil Eurostat. Ve 2. čtvrtletí činil hospodářský růst v zemích eurozóny i v celé EU 0,2 %. V meziročním srovnání se HDP eurozóny ve 3. kvartálu zvýšil o 1,2 %, stejně jako v předchozím čtvrtletí. V celé EU meziroční růst zpomalil na 1,3 z 1,4 %.

Slovenská ekonomika ve 3. kvartálu vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,4 %. Ve 2. kvartálu její mezičtvrtletní růst dosáhl po revizi údajů 0,3 %. Informoval o tom slovenský statistický úřad. Tempo meziročního růstu HDP Slovenska naopak znovu zpomalilo, a to na 1,3 z 2,2 % v předchozím čtvrtletí. Navzdory zpomalení tempa ekonomického růstu se na Slovensku zvýšila i zaměstnanost, ve 3. kvartálu meziročně o jedno procento proti růstu o 1,4 % v předchozím čtvrtletí. Detailnější údaje zveřejní slovenští statistici začátkem prosince.

Německá ekonomika se ve 3. kvartálu těsně vyhnula recesi. HDP se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 % po poklesu 0,2 % v předchozím kvartálu. Vyplývá to z údajů spolkového statistického úřadu, který také revidoval údaje za první dvě čtvrtletí roku. Doposud uváděl, že za 2. čtvrtletí ekonomika klesla jen o 0,1 %. V 1. čtvrtletí pak byl růst proti předchozím zprávám vyšší o 0,1 procentního bodu a činil 0,5 %. V meziročním srovnání tempo růstu zrychlilo na půl procenta z 0,3 % ve 2. čtvrtletí. Podle statistiků ekonomiku v mezičtvrtletním srovnání podpořila hlavně spotřeba. Výdaje domácností i vlády se zvýšily. Rostl také vývoz, zatímco dovoz zůstal zhruba na stejné úrovni jako v předchozích třech měsících. Německá ekonomika je největší v Evropě a zároveň největším obchodním partnerem ČR.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.8, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


slechta48
2019-11-14 19:48
Ekonomika "ochlazuje", recese je na dohled, brzy se bude škrtat
a Kalouskové se znovu chopí vesla. Nebo taky třeba neé a konečně
přijde "velký třesk".
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.