Stejný problém

Do České republiky přišly v září zhruba tři tuny drůbežího masa napadeného salmonelou. Zásilka masa pochází z Polska. Situace se sice podle Státní veterinární správy zlepšuje, ale jak je vidět, k úplnému omezení závadných dodávek zatím nedošlo. Salmonela způsobuje akutní průjmy, veterináři proto upozorňují, že pokud dojde k řádné tepelné úpravě masa, je tak minimalizováno riziko nakažení. Jedná se o úpravu nad 70 °C po dobu deseti minut, pokud je teplota větší, může se doba zkrátit. Ke kontaminaci dalších potravin však může například dojít, použijeme-li stejný nůž, nádobí nebo prkénko na kontaminované maso a poté třeba na zeleninu.

Všichni jistě máme zájem, aby se tyto závadné produkty nedostávaly na pulty obchodů. Vyloučit zcela možnost dovozu takového masa však nelze. Neustále tedy přichází na přetřes otázka, jak zvýšit domácí produkci masa i dalších komodit a snížit tím procenta dovozů do našich obchodů. Veterinární kontrola je v naší republice na velmi dobré úrovni. Nemůže však postihnout vše.

V mnohých anketách se dnes jasně projevuje názor občanů, že raději sáhnou po potravinách vyrobených v naší republice. V poslední době jsou také hojně navštěvovány farmářské trhy, kde ve většině případů u nabízeného zboží máme jistotu původu potravin, ovoce i zeleniny. Zvláště teď, před Vánocemi, často obchody praskají ve švech. Lidé spěchají, přesto bychom měli mít čas, abychom se podívali na obalech na složení i původ potravin. Můžeme si tím ušetřit další problémy.

Potraviny rozhodně nepatří k levným záležitostem, náš domácí rozpočet významně zatěžují. Věřme tedy, že nás, co se týče potravin, nic nemilého nepřekvapí.

Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu KSČM


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 22 hlasů.

Pavel KOVÁČIK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.