Španělský král poprvé oficiálně navštívil Kubu

Voláním »Ať žije španělský král« vítali v ulicích Havany Kubánci Felipeho VI. a jeho manželku Letizii, kteří byli na první státní návštěvě španělského krále na Kubě v její samostatné historii.

Cesta, jež se konala u příležitosti 500. výročí založení Havany a jíž se účastnil i španělský ministr zahraničí Josep Borrell, měla hlavně podpořit obchodní spolupráci.

Španělský král Felipe VI. FOTO - wikipedia commons

Král se během návštěvy setkal s kubánským prezidentem Miguelem Díazem-Canelem. Mnozí Kubánci přítomnost španělského královského páru ve své zemi, jež bývala před více než sto lety španělskou kolonií, vítají. »Španělsko zůstává naším partnerem, s nímž se hodně identifikujeme, jejich návštěva je potvrzením, že nejsme sami, že máme podporu,« citoval server Hlasu Ameriky Mariu Pazosovou, jejíž předkové přišli na Kubu ze Španělska.

Kubánská ekonomika se potýká s potížemi kvůli americkým sankcím, které prezident Donald Trump v posledních letech přitvrdil, a nižší podpoře od venezuelské vlády. Španělsko stále patří k největším obchodním partnerům Kuby.

Ministři zahraničí Kuby a Španělska Bruno Rodríguez a Josep Borrell podepsali v úterý dohodu o spolupráci na další čtyři roky, během nichž španělská agentura pro mezinárodní rozvojovou spolupráci (Aecid), autonomní společenství i nevládní organizace přispějí na různé projekty na Kubě částkou v celkové hodnotě 57,5 milionu eur (asi 1,47 miliardy Kč).

Ve středu měl král na programu mimo jiné návštěvu muzea výtvarného umění v Havaně, jemuž madridské muzeum Prado zapůjčilo u příležitosti oslav založení Havany slavný obraz Franciska Goyi Autoportrét. Královský pár zavítal do města Santiago de Cuba, kde uctil památku Španělů padlých ve španělsko-americké válce z roku 1898.

Na Kubě dosud žádný španělský král nebyl na státní návštěvě. Předchozí král a Felipeho otec Juan Carlos I. tam byl s manželkou v roce 1999, kdy se účastnil iberoamerického summitu.

Cesta krále na Kubu se konala u příležitosti oslav 500. výročí založení Havany, ale naplánována byla tak, aby se královský pár vyhnul hlavním oslavám. Ty se konají zítra a pozvání na ně dostal i ruský prezident Vladimir Putin.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 11 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.