Systém S-400. FOTO - wikimedia commons

Prý něco vymyslí

Kontrakt na dodávku ruského protiraketového systému S-400 pro tureckou armádu zůstává problémem vztahů mezi Washingtonem a Ankarou.

Po jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem na tiskové konferenci v Bílém domě řekl americký prezident Donald Trump. Doufá, že se neshody podaří odstranit.

Trup před novináři ujistil Erdogana, že jeho zemi USA pokládají za »velkého spojence« v rámci Severoatlantické aliance. Jednání, které trvalo 70 minut, bylo podle šéfa Bílého domu otevřené. Trump svého tureckého partnera pochválil za zvyšování výdajů na zbrojení. Poznamenal nicméně, že problémem zůstává kontrakt na dodávku systému S-400 do Turecka, s níž USA a velení NATO rezolutně nesouhlasí. Trump už v přestávce jednání v Bílém domě ujistil novináře, že neshody kolem systému S-400 a následně zablokované dodávky amerických stíhacích letounů F-35 do Turecka se podaří odstranit. »Máme, myslím, mnoho alternativ a nějaké řešení najdeme. Všechno dopadne dobře,« řekl novinářům. Na tiskové konferenci se nicméně o žádné konkrétní možnosti nezmínil.

V tureckých věznicích je podle Erdogana přes 200 bojovníků Islámského státu. Ty, kteří jsou příslušníky cizích států, by tyto státy měly převzít, konstatoval. Trump k tomu řekl, že Evropa by měla »do značné míry« pokrýt náklady spojené se syrskými uprchlíky.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 8 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-11-17 00:07
Ten "velký spojenec" napadl dokonce i člena NATO.
"Spojenectví" k smíchu.
slechta48
2019-11-15 16:40
Pokud bude diktátor Trump příliš "tlačit" na
"diktátora" Erdogana mohly by se americké atomové zbraně
záhy stěhovat z Incirliku ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.