Rušení malešické pohotovosti je problém

Závažným problémem je podle předsedkyně Krajského výboru KSČM Praha Marty Semelové dostupná zdravotní péče, jíž se týká požadavek na zachování lékařské pohotovostní služby v Poliklinice Malešice. Petici, kterou vzali na vědomí pražští zastupitelé, podepsalo během pár dnů asi 1400 lidí.

»Malešická poliklinika zajišťuje mnoho let lékařskou pohotovostní službu v nepřetržitém provozu pro děti i pro dospělé. Čekací doba na ošetření je v řádu desítek minut. Předepsané léky je možné vyzvednout ve zdejší lékárně kdykoli (i v nočních hodinách),« uvádí mimo jiné petenti. Nová pražská zastupitelka a první místostarostka Prahy 10 Jana Komrsková (Piráti) reagovala, že Praha 10 pohotovost neruší, ale nebude jí poskytovat finance (roční provoz vychází přibližně na 10 milionů korun, přičemž pohotovost loni navštívilo asi 5600 dospělých pacientů a 4200 dětí). Tím ale logicky dojde k jejímu zániku, neboť soukromý provoz by výrazně zatížil provozovatele i pacienty.

Radní Milena Johnová (Praha sobě), která byla vyřízením petice pověřena, uvedla, že službu bude zajišťovat Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. »Čekací doba na ošetření ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady ovšem bývá v řádu hodin a v areálu nemocnice není lékárna s nepřetržitým provozem,« uvedli petenti. Nonstop lékárenské služby mají být v Nemocnici Na Františku, což je z Vinohradské poněkud z ruky. »Odmítám tvrzení, že je pro občany výhodnější, aby pohotovost byla v nemocnici. Naopak se tím pro mnohé zhorší dostupnost. Co budou dělat nemocní, maminky s dětmi, které budou muset v noci jezdit na lékařskou pohotovost bůhví kam? Je pravda, že v nemocnici jsou přímo specializovaná oddělení, ale dostupnost je prostě problém,« řekla Semelová s tím, že problém se týká i Prahy 11, kde je pohotovost taktéž rušena.

(ac)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 7 hlasů.

(ac)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.