Fotbalisté prohráli na závěr kvalifikace s Bulharskem

Čeští fotbalisté v závěrečném osmém utkání kvalifikace mistrovství Evropy prohráli v Bulharsku 0:1. V 56. minutě rozhodl Vasil Božikov. Reprezentanti měli už před zápasem jisté druhé místo ve skupině a postup na šampionát, který si zajistili čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem. Utkání v Sofii se hrálo před prázdným hledištěm kvůli disciplinárnímu trestu pro domácí za rasistické projevy fanoušků proti Anglii.

Český tým podlehl Bulharům v samostatné historii poprvé. Balkánský celek zvítězil po více než roce a 12 utkáních a soupeři oplatil červnovou porážku 1:2 z Prahy. Český tým zakončil kvalifikaci s bilancí pěti výher a tří porážek. Soupeře pro základní skupinu evropského šampionátu v příštím roce poznají svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého 30. listopadu při losu v Bukurešti.

V základní sestavě udělal pět změn oproti vítěznému utkání s Kosovem. Premiéru v národním dresu si odbyl brankář Ondřej Kolář, jenž byl v první půli prakticky bez práce.

Hosté, kteří v den 30. výročí sametové revoluce poprvé nastoupili v nových venkovních dresech zelené barvy, odkazující na národní symbol lípu, měli od úvodu navrch. Jako první zahrozil Ondrášek, ale jeho střelu dokázal tečovat obránce a bulharský gólman zasáhl.

V poslední čtvrthodině první půle Češi soupeře zatlačili. V 36. minutě po pěkné kombinaci vytáhl Součkovu ránu domácí gólman a hostující záložník pak po rohu hlavičkoval vedle.

V 56. minutě Bulhaři ze své první šance otevřeli skóre. Na Despodovův centr z přímého kopu si naběhl Božikov a hlavičkou k tyči překonal Koláře. Rozhodčí gól uznali, přestože zřejmě padl z těsného ofsajdu. V 63. minutě mohl zvýšit Kostadinov, ale ve skluzu z úhlu přestřelil.

Hostům se v druhé půli nedařilo ve finální fázi. V 71. minutě se do míče v akrobatické pozici položil Bořil, ale minul. O deset minut později vyrazil Daridovu střelu domácí gólman a vzápětí vytáhl i Hušbauerův pokus na roh, po kterém Souček hlavičkoval vedle. Neprosadil se ani střídající Doležal, jenž zamířil vysoko nad.

Georgi Dermendžiev (trenér Bulharska): »Bylo to utkání, které jsme po prohře s Paraguayí potřebovali. Říkal jsem, že chci z těchto dvou utkání jedno vítězství. Hráči to pochopili. Bylo velmi důležité, abychom v kvalifikaci měli aspoň jedno vítězství, navíc proti tak silnému soupeři a účastníkovi Eura. Náš tým se tím uklidní, kluci začnou věřit sami v sebe. Získají sebevědomí, které budeme potřebovat v březnu. Nejsme v euforii, díváme se na situaci realisticky.«

Jaroslav Šilhavý (trenér): »Určitě jsme si nemysleli, že tu prohrajeme. Mrzí mě to. Uděláme postup před třemi dny a pak v tomhle zápase nezahrajeme, jak bychom si přáli. Nemyslím, že bychom něco podcenili. Dnes se toho sešlo víc. Bylo to po velkém zápase, před prázdným stadionem. Chtěli jsme se rozloučit s kvalifikací vítězstvím i lepším výkonem, ale bohužel. Podle mě jsme hráli příliš pomalu, kombinaci jsme zbytečně přehrávali, nechávali jsme soupeře zalézt do obrany. Hráli to chytře, čekali na brejky. Chyběly nám náběhy za obranu. V druhém poločase jsme soupeři darovali standardku, měl to úplně jednoduché. V závěru jsme měli i šance, dostali jsme soupeře pod tlak, ale nepodařilo se nám vstřelit ani aspoň vyrovnávací gól.«

Ondřej Kolář (brankář): »Nepředstavoval jsem si, že bude takovýhle průběh zápasu, že ve finále ještě prohrajeme. Byl jsem natěšený, byl jsem rád, že jsem dostal šanci. Tou prohrou mi ta premiéra zhořkla. Celou dobu mi přišlo, že je to ofsajd. Přišlo mi to divné, jejich hráč tam byl úplně sám. Mrzí to, ale nemůžeme na to spoléhat. Zápas jsme si prohráli sami, nehráli jsme vůbec dobře.«

Zdeněk Ondrášek (útočník): »Ten zápas vypadal skoro jak s Kosovem, měli jsme balon a oni vstřelili z první šance gól. Hráli jsme jen po vápno, v šestnáctce jsme byli málo důrazní. Takhle se góly těžko střílí. Věděli jsme, že Bulhaři budou bojovat. Když nejste hladoví po gólech, je to těžké. Tenhle zápas jsme měli pod kontrolou, pak jsme zaspali při jejich standardce. Po šestnáctku se hraje házená, udělali jsme pro to málo. Všichni jsme chtěli vyhrát, nevyšlo to. Jsem strašně zklamaný, takhle to nejde.«

Bulharsko - Česko 1:0 (0:0)

Branka: 56. Božikov. Rozhodčí: Karasev - Demeško, Gavrilin (všichni Rus.). ŽK: Kostadinov, Georgiev - Kúdela, Jankto. Hráno bez diváků.

Bulharsko: Georgiev - S. Popov, Božikov, Terziev, Zanev - Malinov (89. Cvetkov), Kostadinov - I. Popov - Despodov (69. Kraev), Marcelinho, Wanderson (73. Nedělev). Trenér: Dermendžiev.

Česko: Kolář - Kadeřábek, Čelůstka, Kúdela, Bořil - Souček, Král (71. Hušbauer) - Ševčík (66. Masopust), Darida, Jankto - Ondrášek (79. Doležal). Trenér: Šilhavý.