Švédský staťák si ze šetrnosti najal soukromou firmu. Splakal nad výdělkem

Švédská centrální banka Riksbank kritizuje švédský statistický úřad, neboť vyšlo najevo, že údaje o nezaměstnanosti za několik měsíců byly plné chyb. To mohlo mít vážný dopad na rozhodování banky, napsala agentura Bloomberg.

Statistický úřad oznámil, že musel drasticky snížit odhady nezaměstnanosti za září. Míra nezaměstnanosti byla revidována na 6,6 ze 7,4 procenta. Úřad současně upravil téměř všechna čísla od července 2018. Z chyb viní svého subdodavatele.

Ilustrační foto - wikimedia commons

»Veřejné statistiky jsou základem pro ekonomiku, pro rozhodování o politice, a tohle je smutný příběh,« řekl náměstek guvernéra banky Henry Ohlsson. Revize přišla uprostřed rozhodování, zda má centrální banka v prosinci zvýšit úrokové sazby. Někteří její členové jsou k tomu skeptičtí, revize údajů z pracovního trhu ale zvýšení podporuje.

»Ani ve snu bych si nedokázala představit, že to může být až tak nepřesné,« komentovala revizi údajů ministryně financí Magdalena Anderssonová.

Viníkem katastrofy je zřejmě Evry, konzultační firma najatá statistickým úřadem v roce 2017, aby mu pomohla s telefonickými rozhovory, které jsou základem pro údaje o trhu práce. Šéf statistického úřadu Joakim Stymme řekl, že rozhodnutí přesunout tuto činnost na subdodavatele byla dána rostoucími náklady.

Několik zpráv deníku Aftonbladet přitom vyvolává vážné otázky o obchodních praktikách Evry. Firma údajně zaměstnancům snižuje peníze, když chodí na toaletu v pracovní době. »Celou dobu na nás tlačí kontroloři, abychom pracovali rychleji, a všichni kdo tam pracují, mají strach,« řekl jeden ze zaměstnanců listu. Mnozí zaměstnanci Evry zmiňovali možnost, že statistickému úřadu byly v rámci průzkumu o zaměstnanosti předávány údaje z falešných telefonických rozhovorů.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 10 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.