Hlavní nádraží při pohledu ze Španělské ulice. Ilustrační foto - wikimedia commons

Miliarda na opravy nádraží každý rok

Správa železnic plánuje do roku 2022 dokončit rekonstrukce 82 nádražních budov. Nyní je hotovo 13 renovací, dalších 26 nádraží řemeslníci rekonstruují a skončit mají v příštím roce. Další modernizace staveb jsou aktuálně ve fázi stavebního nebo územního řízení.

Informovala o tom Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Letos tato státní firma do modernizací a oprav nádražních budov investovala více než miliardu korun. Podobnou částku by organizace měla na nádražní budovy vynaložit i v dalších letech. SŽDC při opravách postupuje podle programového prohlášení vlády z června 2018.

Z dokončených rekonstrukcí patří k největším investicím například modernizace kolínského nádraží, které je nejfrekventovanější stanicí ve středních Čechách a denně jím projde až 19 000 cestujících. V současnosti se opravují výpravní budovy také ve Frenštátu pod Radhoštěm, Havířově, Křižanově, Šternberku či Přerově. Rekonstruována je nyní také historická Fantova budova pražského hlavního nádraží.

SŽDC současně připravuje modernizaci velkých historických budov například na nádraží v Pardubicích, Českých Budějovicích nebo Plzni. V Českých Budějovicích práce začnou v květnu příštího roku. Památkově chráněnou stavbu čeká kompletní renovace, opraveny budou také přilehlá venkovní prostranství. V příštím roce začne kompletní rekonstrukce i v Plzni, jejímž cílem bude vrátit památkově chráněné stavbě její původní podobu. Modernizovány budou také interiéry a rozšířit by se měly služby uvnitř budovy. V Pardubicích bude tamní nádraží rovněž kompletně zrekonstruováno včetně vnitřních prostor a vybudování nových eskalátorů v podchodu.

SŽDC má na starosti provoz a rozvoj vlakových nádraží od roku 2016, kdy je převzala od Českých drah. V ČR je přes 3000 nádražních budov.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.8, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.