Ilustrační FOTO - Pixabay

Ukrajina ruší zákaz prodeje zemědělské půdy

Ukrajinský parlament ve středu v prvním čtení schválil kontroverzní návrh zákona, který poprvé po skoro dvou desetiletích ruší zákaz prodeje zemědělské půdy. Tento krok podle agentury Reuters podporují zahraniční příznivci Ukrajiny, ale na domácí půdě hrozí politickými střety.

K definitivnímu přijetí zákona o prodeji zemědělské půdy bude potřebné ještě jedno hlasování. Zákaz má být podle návrhu zrušen od 1. října příštího roku. Vláda doufá, že krok by v prvním roce mohl přidat dva až tři procentní body k hrubému domácímu produktu (HDP).

Stoupenci zrušení zákazu tvrdí, že se tím uvolní obrovský investiční potenciál v zemi, která už nyní patří k předním světovým vývozcům obilí. Kritici ale mají obavy, že by to mohlo místním oligarchům umožnit ovládnout celá »léna«, anebo že při nákupu pozemků chudé Ukrajince předstihnou cizinci.

Návrh zákona v nynější podobě přitom počítá s tím, že cizinci nebudou moci zemědělskou půdu kupovat až do roku 2024. Předloha také předpokládá stanovení minimální ceny za půdu a omezení plochy, která by se mohla nahromadit v jedněch rukou.

Přechod od feudalismu?

»Konečně můžeme přejít od feudalismu ke skutečně tržním vztahům jako zralá a vyspělá země. Ukrajinci mají právo svobodně disponovat svým majetkem!« prohlásil premiér Oleksij Hončaruk.

Ministerstvo hospodářství předpovídá, že hektar orné půdy by mohl stát v přepočtu přibližně 50 000 Kč, ale konkrétní výše by měla záviset na regionu.

Ukrajina je svou rozlohou 44. největší zemí světa, ale v rozloze orné půdy drží s 32,5 miliony hektarů devátou příčku. Obhospodařuje celkem 43 milionů hektarů zemědělské půdy, oproti 178 milionům hektarů v celé Evropské unii, vypočítal Reuters. Zákaz prodeje až dosud znamenal, že vlastníci půdu pronajímali k hospodaření zemědělským podnikům.

Světová banka dříve podle ČTK odhadovala, že Ukrajina by zrušením zákazu mohla dosáhnout zvýšení svého HDP o 1,5 %, zvýšit daňové příjmy a přilákat investice, které by nakonec zvýšily výnosy.

Vládní návrh nyní prošel poměrem 240:52 hlasům, dalších 57 poslanců se zdrželo; skoro stovka dalších chyběla. Pro předlohu hlasovali jen zákonodárci z vládní strany Sluha národa (227), zbývajících 13 hlasů pocházelo z řad nezávislých zákonodárců, upozornil list Ukrajinska pravda.

Obstrukce ani svině nepomohly

Zatímco uvnitř parlamentu se někteří opoziční poslanci pokoušeli o obstrukce, před parlamentem protestovaly stovky demonstrantů, kteří s sebou přinesli i mrtvé prase v rakvi jako symbol úpadku ukrajinského zemědělství po zrušení zákazu.

Expremiérka Julija Tymošenková varovala, že zákon udělá z Ukrajiny »zemi třetího světa«. Jeden z vládních poslanců jí ale odpověděl tím, že přečetl její návrh z roku 2008 o zrušení zákazu prodeje půdy, který rovnou počítal s prodejem půdy cizincům a zahraničním firmám…

Podle zářijového průzkumu kyjevského ústavu sociologie 52 % Ukrajinců nepodporuje zrušení zákazu prodeje půdy, podle 64 % by o tom mělo rozhodnout referendum. Podle listopadového průzkumu jiné agentury by 68 % dotázaných v referendu hlasovalo pro prodloužení zákazu.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 7 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-11-20 00:24
No proto se přece ten majdan dělal. Pořád ten stejný scénář...
hajek.jiri51
2019-11-19 13:44
Půda by se měla pouze pronajímat. Prodejem půdy za, v podstatě,
bezcenné papírky, se Ukrajinci stanou cizinci ve vlastní zemi.
Momentálně určitý zisk, do budoucna tragedie.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.