S nákupním vozíkem po Karlově mostě

Střípků z výročního »sametového« víkendu je pochopitelně bezpočet. Tak jsme se například dozvěděli, že Česká republika je nejkrásnější země světa (podle pana premiéra, který této přece jen poněkud odvážné argumentaci říká vlastenectví), o vlastenectví mluvil na Letné i Bolek Polívka, když přečetl definici pojmu od amerického historika Timothy Snydera (»Zdravé vlastenectví – tj. láska k vlasti bez nesnášenlivosti k ostatním či povyšování se nad ně – je tím nejlepším způsobem, jak se bránit třeštění nacionalismu«), no a pro změnu slovenský premiér Peter Pellegrini právě pravicové bouřliváky nejen z Letné vyzval ke smíření: »Před 30 lety jsme stříhali ostnaté dráty a bourali barikády a dnes vidíme, že jsme si je mentálně mezi sebou jako by znovu postavili. Prosím, změňme to,« řekl v pražském Národním muzeu, kde vzápětí zazněla slovenská hymna před tou českou.

No bylo těch vjemů skutečně nepřeberně. Mezi nejzajímavější patřilo ujištění veřejnoprávní ČT, že přece »nejsme jako oni«, čili že ona informuje objektivně a spravedlivě, ne jako před 30 lety ČST. Opravdu?

Proč pak nebyl její zástupce – když tak poctivě mapovala údajně všechny akce k 17. listopadu – na náměstí Republiky, kde v neděli od 14.30 probíhala akce občanské platformy Skutečná levice nazvaná Zrazená revoluce…?! Ano, účastníků tohoto zajímavého mítinku a následně ještě zajímavějšího průvodu přes Příkopy, Jungmannovo náměstí, Lazarskou, Spálenou, Národní třídu, Staré Město a Karlův most na Malou Stranu nebylo sice 250 000, dokonce ani 250 (dorazilo na pět desítek aktivistů ze Socialistické solidarity, Strany demokratického socialismu, spolku Památníky obětem kapitalismu či sociálního družstva AKORN), ale obsahově dali tito převážně mladí lidé celému slavnému výročnímu dni daleko víc než o den dřív ten čtvrtmilion na Letné!

Nebyl u toho ale jediný novinář (nepočítáme-li Haló noviny), přestože organizátoři dali echo nejen ČTK, ba jednotlivě i všem dalším médiím hlavního proudu… Jedinou výjimkou byla studentka FSV UK, která natáčela o 17. listopadu rozhlasový dokument. Ona jediná byla skutečně vyvážená a zaslouží si poděkování.

Entuziasmus to organizátorům, kteří sympatickou akci připravovali doslova na koleně a s nákupním vozíkem na přepravu všech potřebných propriet k ruce, ale nezkazilo. Ani účastníkům. Naopak. Komu se poštěstí táhnout nákupní vozík za skandování pokrokových hesel a cinkání klíči, s policisty-ochranáři před i za sebou, unisono po Karlově mostě. Ve 21. století…? Tak díky, kolegové!

Roman JANOUCH


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 25 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.