Ilustrační FOTO - Pixabay

Nemocniční linka pro nouzové případy

Ministerstvo zdravotnictví doporučilo nemocnicím vytvořit speciální telefonní linku a tým, který bude zasahovat při náhlém zhoršení pacientova stavu.

Velkou pozornost vyvolal nedávno případ z pardubické nemocnice, kdy chlapec zůstal po operaci mandlí v bdělém kómatu. Pomoc krvácejícímu dítěti provázely zmatky a průtahy, policie v kauze z roku 2017 obvinila letos nemocnici a tři zdravotníky. »Náhlé zhoršení zdravotního stavu pacienta mimo oddělení intenzivní akutní lůžkové péče nebo specializované ambulantní péče je předvídatelnou rizikovou situací, na jejíž řešení musí být poskytovatelé zdravotních služeb systémově připraveni,« uvedl v tiskové zprávě ministr Adam Vojtěch (ANO).

V metodickém pokynu doporučuje ministerstvo každému poskytovateli akutní lůžkové péče, včetně jednodenní, vytvořit resuscitační tým pro zásahy mimo běžná oddělení intenzivní a specializované péče a každoročně všechny zdravotníky školit v nácviku řešení krizových situací. Tým by měl být dostupný v souladu s doporučeními Evropské resuscitační rady na lince 2222. Jeho členem musí být lékař a zdravotnický pracovník vykonávající nelékařské zdravotnické povolání bez odborného dohledu. Zajišťovat ho může i zdravotnická záchranná služba na základě smlouvy.

Resuscitační týmy by mohly zabránit podobným situacím, jako je právě případ z pardubické nemocnice. V květnu 2017 osmiletý chlapec čtyři dny po operaci mandlí začal silně krvácet, nebyla mu zřejmě včas poskytnuta pomoc a následně upadl do bdělého kómatu. Rodina podala na nemocnici několik žalob a žádá odškodné. Česká televize uvedla před několika měsíci dokument z cyklu Infiltrace, který na záznamech bezpečnostní kamery ukázal tehdejší zmatky při záchraně krvácejícího chlapce na chodbě ambulance ORL.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 8 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.