Ilustrační FOTO - Pixabay

S antibiotiky opatrně

Lékaři by podle odborníků měli předepisovat nejprve úzkospektrá antibiotika působící na konkrétní bakterii. Dařilo by se tak lépe bojovat proti antibiotické rezistenci, tedy odolnosti bakterií proti některým antibiotickým lékům.

Tento apel zazněly na tiskové konferenci České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně u příležitosti Evropského antibiotického týdne.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je takzvaná antibiotická rezistence globální hrozbou. V EU kvůli ní podle odhadů ročně zemře kolem 25 000 lidí. Náklady na léčbu těchto odolných nemocí jsou 1,5 miliardy eur (38,3 miliardy Kč) za rok.

Podle vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika Heleny Žemličkové stoupá odolnost bakterií vůči antibiotikům širokospektrým, zatímco u úzkospektrých je relativně nízká. Češi ročně spotřebují kolem 15 milionů balení antibiotik. Lékaři navíc obecně předepisují širokospektrá antibiotika čím dál tím častěji. Podle Michala Trojánka z Katedry infekčních nemocí Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví lékaři často pacientovi raději předepíšou lék působící na více bakterií, než aby zkoušeli přesně zacílit na konkrétní bakterii i za cenu více pokusů. Zjednodušují si tak diagnostickou práci. »Avšak rezistence u takových antibiotik vzrůstá u téměř všech nejvýznamnějších druhů bakterií, které vyvolávají infekce u hospitalizovaných pacientů, ale i běžné infekce mimo zdravotnická zařízení,« upozornila Žemličková.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 4 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.