Politika nikoli v zájmu pravdy

Na Národní třídě 17. listopadu pražský primátor Hřib cítil potřebu se vyjádřit i k vypovězené smlouvě s Pekingem. Řekl: »V Praze se nechceme zabývat otázkou interpretace jedné Číny. Chceme stavět okruhy, chceme stavět metro D, řešit dostupnou politiku bydlení, a proto nemáme čas na zahraniční politiku, kterou má vést ministerstvo zahraničí.« Vskutku »moudrá slova« pražského nejvyššího představitele. Pokud by člověk nevěděl o rozporech v pražské koalici, cestě pana primátora s kamarádem předsedou klubu poslanců a jejich partnerkami zdarma na Tchaj-wan, problémech kolem střetu zájmů, což se ještě řeší, právě pana Hřiba, či výměny odborníků z dozorčích rad či přímo z vedení pražských komunálních podniků a jejich nahrazování svými kamarády, zdálo by se, že dr. Hřib má úplnou pravdu. Řešit v Praze zahraniční politiku vskutku není třeba. Jenže vypovězení smlouvy s Pekingem je také zahraniční politikou, zvláště po oné zmíněné cestě na Tchaj-wan. Kdyby smlouva neexistovala, pak lze jistě slova pana primátora akceptovat. Jenže ona existovala. Jednostranný záměr vypustit z ní slova o »jednotné Číně« byla politikum. I tzv. nepolitická politika je totiž politika. V případě Číny jsou pouze dvě možnosti. Čína jednotná, bez ohledu na systém a způsob řízení té či oné části, nebo několik Čín, několik celků, které k sobě vzájemně nepatří.

Pan Hřib a jeho radniční kolegové tím, že chtěli vyškrtnout ze smlouvy slova o »jednotné Číně«, se rozhodli podporovat druhou variantu. Jinak by přece výše zmíněná slova nemuseli měnit. Vyměňovat si kulturní delegace s Tchaj-wanem mohli i tak. Stejně jako vyvěšovat vlajky Tibetu, i když někdy s protestem, na radniční budově nebo se bavit s představiteli Ujgurů či dokonce naplánovat si cestu do Hongkongu anebo třeba jednání s vedením města Šanghaj. Všechno bylo možné a nenarušovalo to příslušnou pasáž s Pekingem.

Také slova o tom, že v Praze nemají čas na zahraniční politiku, že se starají především o »bydlení, metro a okruhy«, je daleko od pravdy. Rozhodnutí odstranit sochu maršála Koněva pod lživou záminkou šestou pražskou částí stranami, se kterými je »velká radnice« v koalici, je také politika. Dokonce velmi vysoká, zvláště když samotný pan Hřib prohlásil, že Praha se v květnu 1945 osvobodila sama. V Praze onoho 9. května 1945 padlo totiž ještě desítky lidí a cestou do Prahy při osvobozovací operaci na našem území stovky rudoarmějců. Nic na tom nemohou změnit pirátské lži, které se dnes předkládají Pražanům. Ale i to je, ať pan Hřib tvrdí cokoli, politika. A politika jasně směrovaná, a nikoli v zájmu pravdy.

Otakar ZMÍTKO


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.9, celkem 57 hlasů.

Otakar ZMÍTKO

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Pisatel66
2019-11-22 12:37
fronda : no přece - voli. A že jich jich v Praze je! Zajímavé je že to
jsou většinou přivandrovalci z Moravy, Slovenska a
"spřátelených" zemí na západ od Česka.
fronda
2019-11-22 00:55
Kdo tohleto volí...
o.motl
2019-11-21 13:08
A pobyt pandy v pražské ZOO se vodkládá na neurčito, Šlechto. BTW,
vyčíslil už někdo ztráty exportérů pražské šunky?
slechta48
2019-11-21 12:43
Před Piráty byly i jiné partaje na jedno použití, třeba Johnovy Věci
veřejné či Bursíkovi Zelení, ... Po každé partaji zbyl bordel. Tu
zakonzervované dopravní stavby či solární baroni a "levná
energie". Po těchhle "pusťte nás na ně" nesmí, pro
začátek, do Číny nic s názvem Praha ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.