Ilustrační FOTO - Haló noviny

Zemědělci očekávají nadprůměrné tržby

Zemědělcům v České republice letos podle odhadu jejich svazu stoupnou tržby za osm hlavních komodit skoro o dvě miliardy korun a mírně převýší 90 mld. Kč.

V porovnání s minulým rokem sklidili víc obilovin a brambor. Řepky se sice urodilo méně, ale pokles produkce pomáhá vyrovnávat její lepší cena. Uvedl to předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha.

V porovnání s výsledky po roce 2000 budou letošní tržby zemědělských podniků podle něj nadprůměrné. Roční úroveň tržeb se v tomto období podle svazu v průměru pohybovala okolo 84 mld. Kč.

Meziročně se podle svazu navýšily tržby za rozhodující pěstované plodiny, v živočišné výrobě podle předsedy svazu zůstaly letošní tržby zhruba stejné jako v loňském roce. Mezi rozhodující komodity svaz řadí obiloviny, řepku, brambory, cukrovku, mléko, jatečná prasata, skot a drůbež.

Nejvíc peněz zemědělci letos získají prodejem mléka, které představuje 29 procent z celkového objemu tržeb. Na druhém místě je obilí s podílem asi 26 %, třetí řepka zemědělským podnikům zajistí asi 12 % tržeb.

Cena mléka v ČR stoupla a pohybuje se na podobné úrovni jako v Německu, což Pýcha přičetl jeho vyššímu vývozu. Zároveň uvedl, že lepší letošní zpeněžování zemědělské produkce nemůže zvrátit dlouhodobý negativní trend.

Podle očekávání svazu nicméně letos vzroste záporné saldo zahraničního agrárního obchodu, které loni činilo minus 40 mld. Kč. Důvodem jsou hlavně vysoké dovozy masa.

Po roce 2000 se roční tržby za hlavní zemědělské komodity v ČR včetně letoška dostaly nad 90 mld. Kč pětkrát. Nejnižší byly v roce 2009, kdy zůstaly na 70 mld. Nejvíc za hlavní komodity zemědělské podniky utržily v letech 2013 a 2014, kdy za ně získaly 97 a 98 mld. Kč.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.