Ilustrační FOTO - Pixabay

Běžné elektro už se téměř neopravuje

 

Opraváři se nejlépe seženou na prasklý displej mobilních telefonů a notebooků, naopak najít servis na opravu hodin, fotoaparátů nebo nejlevnějšího kuchyňského elektra je téměř nemožné.

Vyplývá to z průzkumu projektu Opravme Česko. Až 85 procent spotřebitelů se podle něj setkalo s tím, že se výrobek krátce po uplynutí záruky rozbil. A pouze necelá polovina z nich měla informace o jeho životnosti. Téměř všichni zákazníci by už při nákupu uvítali informace, že výrobek lze opravit.

Z průzkumu například vyplývá, že běžné servisy domácí elektro často ani neopravují, protože na něm nevydělají. Bez opravy tak často zůstává nejlevnější kuchyňské elektro, jako jsou tyčové mixéry či mikrovlnné trouby, které stojí několik stovek korun. »Jejich pořizovací cena je tak nízká, že oprava nedává vůbec smysl. Často jsou navíc konstruované tak, že by na tom opravář strávil několik hodin, které mu nikdo nezaplatí,« uvedl zakladatel projektu Opravme Česko Jan Charvát. Průměrná sazba opraváře je minimálně 250 korun na hodinu.

Evropská komise zavádí k roku 2021 nové požadavky na výrobky v rámci právního předpisu o ekodesignu a nově i o účinném využívání zdrojů. »V rámci těchto požadavků budou muset výrobci dodávat náhradní díly a umožnit opravnám, aby měli přístup k informacím o opravě a údržbě výrobku. Také budou muset zajistit, aby výrobek byl rozmontovatelný. Jednak proto, aby byl opravitelný, a pak po konci jeho životnosti, aby bylo možné využít materiál pro recyklaci,« řekl Petr Vozka z ministerstvu průmyslu.

Udržitelnost výrobků řeší i nový zákon o vybraných výrobcích s ukončenou životností, který je součástí nové odpadové legislativy. O něm bude již podruhé jednat vláda příští týden.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 6 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.