Česká hlava zná vítěze

Vědecké ocenění Česká hlava zná laureáty za rok 2019. Hlavní národní cenu získal světově proslulý egyptolog Miroslav Bárta. Odborná porota udělila cenu též například za definování nové kategorie protinádorových léčiv či výrobek z recyklovaných polymerů.

Laureáti byli představeni na tiskové konferenci ve Škodově paláci v Praze. Zítra se koná slavnostní předání cen na Vysoké škole ekonomické.

Bárta vede několik let práce na vykopávkách v archeologické lokalitě v egyptském Abúsíru, je dlouholetým ředitelem Českého egyptologického ústavu. Má za sebou řadu archeologických objevů i publikací. Letos na jaře se stal prorektorem Univerzity Karlovy pro vnější vztahy.

Egyptolog Miroslav Bárta. FOTO - wikipedia commons

Cenu Invence má evoluční biolog Jan Brábek z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy za definování nové kategorie protinádorových léčiv - takzvaných migrastatik. Zatímco nyní používaná cytostatika cílí hlavně na potlačení růstu a dělení nádorových buněk, migratatika by v budoucnu měla zabránit jejich metastazování.

Laureátem ceny Doctorandus za přírodní vědy je Daniel Bím z Ústavu fyzikální chemie Akademie věd ČR. Věnuje se výzkumu metaloenzymů - složených bílkovin, které díky přítomnosti kovových iontů v aktivních centrech urychlují reakce v živých organismech. Cenu dostal za výzkum aktivace vazeb mezi uhlíkem a vodíkem v organických sloučeninách. Výzkum má využití například při vývoji katalyzátorů s vyšší účinností.

Za technické vědy byl oceněn Vojtěch Mrázek z Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického. Působil v týmu, kterému se podařilo vyvinout metodu řešící problémy v návrhu integrovaných obvodů.

Cenu Industrie získala firma CIUR z Brandýsa nad Labem. Oceněna byla za Substabit - výrobek z recyklovaných polymerů, který má využití v asfaltových vozovkách.

Ceny Česká hlava se letos udělovala poosmnácté. V minulosti byli oceněni například chemik Antonín Holý, nebo zakladatel dětské onkologie v Československu Josef Koutecký.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 7 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.