Ilustrační FOTO - Pixabay

Pohřby zaživa

Jedna jihokorejská služba nabízí pohřby zdarma - ale jen těm, kteří jsou ještě naživu. Ve zdravotnickém centru Hjowon se už přes 250 000 lidí zúčastnilo masových »pohřbů zaživa« s nadějí, že zlepší svůj život, když budou předstírat vlastní smrt.

»Jakmile si uvědomíte a prožijete smrt, získáte nový přístup k životu,« říká 75letá Čcho Če-hi, která se pohřbu zaživa zúčastnila v rámci programu »správného umírání«, který jí nabídli v jejím domově pro seniory. Události se zúčastnily desítky lidí, od náctiletých po seniory. Měli smuteční závoje, fotili si pohřební portréty, sepisovali poslední vůle a strávili i 10 minut v zavřené rakvi.

Vysokoškolák Čche Čin-kjo pak uvedl, že čas strávený v rakvi mu pomohl uvědomit si, že na ostatní často nahlíží jako na soupeře. »Když jsem byl v rakvi, ptal jsem se sám sebe, k čemu mi to je,« prohlásil 28letý muž. Po studiu založí vlastní podnikání místo, aby se ucházel o místo na vysoce konkurenčním korejském pracovním trhu. »Je důležité se na smrt připravit a poučit se z ní už v mladém věku,« říká profesor patologie Jo Un-Sil, jenž o smrti napsal knihu.

V roce 2016 v Jižní Koreji připadlo 20,2 sebevraždy na 100 000 obyvatel. To je téměř dvakrát víc, než je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) světový průměr. Pohřební společnost Hjowon začala nabízet pohřby zaživa, aby pomohla lidem vážit si svého života a hledat odpuštění a usmíření u rodiny a přátel, říká Čong Jong-mun, který službu vede. Několik lidí odradil i od sebevraždy. »Nemáme nekonečně času. Proto je tato zkušenost tak důležitá. Můžeme se omluvit a usmířit se dřív a žít šťastně po zbytek života,« prohlásil Čong. Se studentem Čchem poselství o hodnotě jedince pohnulo. »Chci, aby lidé věděli, že na nich záleží a že kdyby odešli, byli by někteří lidé velice smutní. Štěstí se nachází v přítomnosti,« říká se slzami  v očích.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.