Ilustrační FOTO - Haló noviny

Policejní násilí před soudem v Paříži

Tříměsíční vězení v případě porušení podmínky požaduje francouzská prokuratura pro 44letého strážce zákona, který je prvním členem bezpečnostních složek souzeným kvůli policejnímu násilí při demonstracích tzv. hnutí žlutých vest. Proces ve čtvrtek začal u soudu v Paříži, verdikt bude oznámen 19. prosince.

Obžalovaný policista během vyhrocené prvomájové manifestace ve francouzské metropoli hodil směrem k demonstrantům kus dlažby. Natočil ho při tom kameraman nezávislé agentury Line Press, z videa však není patrné, kam úlomek dlažby z chodníku dopadl a zda někoho zranil. O několik minut dříve velitele dané policejní jednotky vážně zranil kus dlažby, který hodil demonstrant. Obžalovaný u soudu uvedl, že jeho jednání pramenilo ze strachu, »rozhodně ne« z hněvu. Projektil podle něj směřoval do »neutrální zóny« a nebyl hozen s úmyslem kohokoliv zranit. Šlo prý o reflexivní čin.

»Pramálo záleží na výsledku, jestliže obžalovaný hodí dlažební kostku. Nemůže si neuvědomovat, že může zavinit vážné zranění,« řekla podle AFP státní zástupkyně. Policista podle ní nejednal přiměřeně dané situaci. Prokuratura požaduje trest v podobě podmínečného tříměsíčního odnětí svobody, obhajoba žádá zproštění obžaloby.

Násilné střety mezi policií a demonstranty provází působení žlutých vest už od jeho počátků na konci loňského roku. Hnutí začalo jako projev nespokojenosti s plánovaným zvýšením ceny pohonných hmot, postupně ale přešlo v obecnější protest proti plánovaným asociálním reformám prezidenta Emmanuela Macrona a současným poměrům ve Francii. Naposledy se žluté vesty střetly s policisty minulý víkend, kdy uplynul rok od jejich první celostátní mobilizace, jak to členové hnutí sami nazvali.

Strážci zákona opakovaně na manifestacích používají slzný plyn a vrhače gumových projektilů, jejich metody byly hlasitě kritizovány. Před soud se ve čtvrtek dostal první z více než 200 případů, kterými se v souvislosti s hnutím žlutých vest zabývala policejní inspekce. Podle vládních čísel při nepokojích utrpělo zranění na 2500 protestujících a 1800 členů bezpečnostních složek.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.