Ilustrační FOTO - Pixabay

Dávky na bydlení se zřejmě zvýší

Dávky na bydlení by se mohly v příštím roce mírně zvýšit. Takzvané normativní náklady na bydlení, z nichž se pomoc potřebným od státu vypočítává, se totiž nejspíš kvůli růstu cen nájmů, energií a paliv zvednou.

Počítá s tím navrhované vládní nařízení, které připravilo ministerstvo práce. Vláda by předpis měla projednat v prosinci. Kabinet normativy upravuje každý rok. Měsíční náklady se stanovují podle počtu osob v domácnosti a velikosti bydliště. Pro nájemní byty by se měly podle návrhu zvednout o 234 až 811 Kč, v družstevních a vlastních bytech pak o 202 až 501 Kč. Upravují se i částky za pevná paliva a za náklady srovnatelné s nájemným. MPSV odhaduje, že by navýšení normativů mohlo znamenat pro příští rok 335 milionů korun na dávky navíc.

»Jedná se o pravidelnou každoroční valorizaci, která vyplývá ze zákona. Nijak ovšem nesouvisí s připravovanou komplexní inventurou dávek, na které MPSV pracuje a kterou představíme v prosinci tohoto roku,« řekla vedoucí tiskového oddělení ministerstva Barbara Hanousek Eckhardová.

»Zvýšení v rámci pravidelné roční valorizace je samozřejmé a problémy s tím nemáme. Každopádně musí přijít ten krok B, což je kompletní revize dávek, na kterou upozorňovali naše kolegyně již v minulém volebním období,« zdůraznila pro Haló noviny členka sněmovního sociálního výboru Marie Pěnčíková (KSČM). Poukázala na to, že se zvyšují nejen náklady na bydlení, ale dříve či později přijde krize. »Náš systém sociálních dávek se musí přizpůsobit realitě a připravit na budoucnost,« dodala.

Členka sněmovního sociálního výboru Marie Pěnčíková (KSČM).

V ČR se vyplácejí dvě dávky na bydlení - příspěvek a doplatek. Loni do konce září se na ně vydalo 7,3 mld. Kč, letos za stejné období 6,6 miliardy. Na příspěvek má nárok vlastník nebo nájemník, který je v bytě trvale hlášený, pokud mu na pokrytí nákladů na přiměřené bydlení nestačí v Praze 35 % a jinde 30 % příjmu. Dávka pak odpovídá rozdílu mezi normativem a 0,3 či 0,35násobkem příjmu. Doplatek má dorovnat výdaje na bydlení tak, aby lidem zbylo na živobytí. Za přiměřenou bytovou plochu pro jednu osobu se považuje 38 m2, pro dvě 52, pro tři 68 a pro čtyři a víc lidí 82 metrů.

Místo dvou, může být v budoucnu jen jedna dávka

V Praze se letos státem stanovené náklady pohybují v nájemních bytech podle počtu lidí v domácnosti od 8233 do 18 805 Kč, ve vlastních či družstevních bytech od 4670 do 11 268 korun. Od ledna by to mohlo být v nájmu 8577 až 19617 Kč a ve vlastním od 4872 do 11 769 korun. V dalších místech ČR jsou podle velikosti bydliště náklady nižší. Nejmenší jsou v obcích a městech s méně než 10 000 obyvateli. V nájemních bytech tam činí od 5117 korun pro jednu osobu do 12 082 Kč pro početné rodiny, od ledna by to mohlo být 5374 až 12 703 Kč. Ve vlastních a družstevních bytech jsou mimopražské normativy stejné jako v hlavním městě - mají činit od ledna od 4872 do 11 769 korun místo letošních 4670 až 11 268 korun.

Ministerstvo v dávkách na bydlení chystá změny. Už dřív oznámilo, že by místo dvou dávek mohla existovat jen jedna. Před prázdninami se pak objevil návrh zákona, podle něhož se měl místo příspěvku poskytovat přídavek. Podmínky pro jeho vyplácení se měly zpřísnit. Doplatek se měl zrušit. Do ubytoven se od roku 2024 dávky na bydlení vůbec neměly posílat. Plán sklidil ostrou kritiku. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) pak uvedla, že to byl jen pracovní materiál, který z jejího úřadu unikl. Minulý týden řekla, že tento návrh je »ze stolu«. Současně však prohlásila, že očekává, že by se na doplatku na bydlení mohly ušetřit stovky milionů korun.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.1, celkem 17 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.