Ilustrační FOTO - Pixabay

Na protidrogová opatření vláda zřejmě uvolní 77 milionů korun

Vláda v pondělí zřejmě uvolní z rozpočtových rezerv 77 milionů korun na protidrogovou prevenci a snižování škod spojených se závislostním chováním. Na potřebě poskytnout 26 milionů korun na spolufinancování služeb drogově závislých se podle podkladů pro jednání kabinetu v polovině listopadu dohodla Rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky za účasti premiéra Andreje Babiše (ANO). Dalších 51 milionů chce vláda uvolnit na opatření vyplývající z akčního plánu pro boj se závislostmi pro léta 2019 až 2021.

Finančně zatím nekryté jsou z opatření akčního plánu například závazek vytvořit programy prevence v krajích, dále podpora komunitních projektů v krajích a zajištění dlouhodobé preventivní a informační činnosti pro děti, mladistvé a jejich rodiče. Peníze chybí také na zvyšování informovanosti laické veřejnosti o rizicích zneužívání nových psychoaktivních látek a o hazardním hraní on-line.

Obnovena má být z navýšení také informační kampaň Bezpečné léky v lékárnách. Peníze mají sloužit i na zajištění provozu národní linky pro odvykání kouření a zvýšení kapacity služeb substituční léčby, které v současné době chybějí ve čtyřech krajích.

Je také nezbytné zřídit nové substituční programy v Praze a v Karlovarském kraji, nebo alespoň rozšířit kapacitu stávajících služeb o 1700 klientů, a to o 200 osob pro metadon, 1500 osob pro buprenorfin, uvádí dokument, který má ČTK k dispozici.

V ČR je za problémové užívání drog označováno dlouhodobé užívaní pervitinu a opioidů a injekční užívání jakékoliv drogy. Odborníci odhadují, že závislých je přibližně 48.000 a téměř tři čtvrtiny z nich užívají pervitin.

Letos jde z resortu zdravotnictví na dotace na protidrogovou prevenci méně peněz než loni. Rozdělených 30,5 milionu je o 29 procent méně než loni, z nich 22 milionů jde neziskovým organizacím, zbytek příspěvkovým organizacím ministerstva. Ministerstvo uvedlo, že loňská částka byla rekordní. V roce 2017 šlo 35 milionů korun, v letech 2016 a 2015 kolem 20 milionů korun.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.8, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.