Markéta Pekarová Adamová. FOTO - Wikimedia commons

TOP 09 povede Pekarová Adamová

TOP 09 povede další dva roky poslankyně a dosavadní první místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová. Delegáti sněmu jí dali přednost před senátorem Tomášem Czerninem, který byl zvolen prvním místopředsedou strany. Dosavadní předseda strany Jiří Pospíšil na sněmu pohořel.

Nová šéfka TOP 09 dostala ve volbě předsedy 96 hlasů, Czernin o 15 méně. Hlasovalo 178 delegátů, jeden lístek byl prázdný. Pekarová Adamová se stala čtvrtým předsedou nyní druhé nejmenší opoziční sněmovní strany.

Zvolení Pekarové Adamové zaregistroval i předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip. »Nezbývá než pogratulovat. Patří k slušnému vychování popřát,« řekl Filip, nicméně vzápětí zapochyboval, zda je k čemu gratulovat. Filip odsoudil zejména průběh sněmovní diskuse. »Jediným programem je zjevně výzva pro pravici, aby se spojila proti premiérovi a těm, kteří se TOP 09 nelíbí, nevyjímaje KSČM. Rozhodnutí občanů vycházející z řádných voleb je pro ně jen cár papíru. Diktát strany, která je na hranici volitelnosti do Poslanecké sněmovny, je neuvěřitelným příkladem nadutosti a nesoudnosti,« prohlásil Filip.

Předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip.

Poslankyně KSČM Miloslava Vostrá vidí ve zvolení Pekarové Adamové mírně pozitivní signál. »Miroslav Kalousek se postavil za kandidáta na předsedu, senátora Tomáše Czernina, a neuspěl. Nezbývá, než pogratulovat vítězi, kterým se stala Markéta Pekarová Adamová, a tiše si přát, aby vliv Miroslava Kalouska byl na tuto stranu co nejmenší. Přeji jim tedy převahu rozumu a rozhodování ve prospěch této země a jejích občanů,« uvedla Vostrá.

Nová předsedkyně bývá řazena k liberálnějším politikům oproti Czerninovi, jehož orientace je konzervativnější. TOP 09 se jejím zvolením stala jedinou parlamentní stranou, v jejímž čele stojí žena.

Filip ocenil, že se nesnažil znovu kandidovat na předsedu dosavadní lídr Jiří Pospíšil. »Snad pochopil, že se strana nedá řídit z Evropského parlamentu, nebo mu došlo, že přání lidí jsou zcela jiná než nabubřelý program této, od reality zcela odtržené, strany,« komentoval Filip. Pospíšil nicméně kandidoval na řadového místopředsedu a navzdory přímluvě nové předsedkyně marně. Řadovými místopředsedy TOP 09 delegáti zvolili starostu Roztok u Prahy Jana Jakoba, předsedu karlovarské krajské organizace Lukáše Otyse, senátora Herberta Paveru a poslance a zastupitele Vlastimila Válka. Místopředsednický post neobhájil krom Pospíšila ani Marek Ženíšek. I o jeho volbu Pekarová Adamová jako čerstvá předsedkyně sněm neúspěšně žádala. Podle mnohých pozorovatelů se tak dostala do situace »obstoupené předsedkyně«, tedy situace, kdy jí sněm omezil manévrovací prostor tím, že jí neumožnil se ve vedení obklopit sobě blízkými lidmi.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.5, celkem 4 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.