Ilustrační FOTO - Pixabay

Již 95 % receptů je elektronických

V ČR bylo zatím letos vydáno zhruba 65 milionů elektronických receptů, loni za celý rok to bylo 58,5 milionu. V ČR se tak podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) elektronicky vydá asi 95 procent receptů, což patří ve světě k rekordním úrovním.

Vojtěch to prohlásil v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Během letoška se dál zvýšil i počet lékařů, kteří e-recepty vydávají. Léky elektronicky již může předepisovat 44 790 lékařů, kteří jsou v systému. Na konci loňska systém e-receptů registroval 42 000 aktivně zapojených lékařů. »Všichni v tom systému v zásadě dnes jsou a ten systém funguje,« podotkl ministr.

Povinnost evidovat elektronicky každý vydaný recept mají lékaři od ledna 2018. Lékařská komora varovala před tím, že další nárůst byrokracie některé lékaře může odradit od provozování praxí. Ministerstvo zdravotnictví už dřív uvedlo, že se to nepotvrdilo.

Dalším z projektů elektronizace zdravotnictví jsou e-neschopenky, které by měli lékaři začít vydávat od počátku příštího roku. Vojtěch uvedl, že pro jejich vydávání budou moci lékaři využívat stejný certifikát, který mají pro e-recepty. Vyslovil se pro přechodné období, jako bylo u elektronických receptů, ve kterém by lékaři za nevydávání elektronických neschopenek nebyli trestáni. Ministerstvo práce a sociálních věcí, které má e-neschopenky primárně na starost, ale podle Vojtěcha zatím plánuje sankce spíše uplatňovat.

Vojtěch zopakoval, že za vypsání e-neschopenky by lékaři neměli dostávat platbu. Elektronická varianta má proces oproti papírové zjednodušovat, úhrada proto nedává smysl, připomněl názor vlády v této věci. Ministr nepředpokládá, že se postoj kabinetu změní.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 3 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.