Papež František. FOTO - Wikimedia commons

Nagasaki. Papež vyzval k jadernému odzbrojení

Papež František v japonském městě Nagasaki vyzval ke globálnímu jadernému odzbrojení. Vlastnictví jaderných zbraní je podle něj neospravedlnitelné, šíří strach, nedůvěru a nepřátelství. Jejich použití pak v Hirošimě označil za zločin. Nagasaki a Hirošima jsou jediná dvě města na světě, která se stala terčem jaderného útoku, když na ně USA svrhly na konci 2. světové války atomové bomby. Zahynulo tehdy přes 200 000 lidí.

Papež odmítl logiku používání jaderných zbraní jako odstrašujícího prostředku, který pomáhá zajistit mír. Podle něj disponování jadernými zbraněmi navozuje pouze falešný pocit bezpečí. »Vlastnictví atomových a jiných zbraní hromadného ničení není odpovědí na touhu po míru,« prohlásil papež v projevu, který přednesl v Nagasaki na místě, kam 9. srpna 1945 dopadla jaderná bomba. »Mezinárodní mír a stabilitu nelze nastolit s pomocí strachu ze vzájemného zničení a s pomocí hrozby naprosté zkázy,« konstatoval dále papež. Tento strach podle jeho mínění poškozuje vzájemné vztahy a brání dialogu. Papež rovněž podotkl, že obrovské množství peněz »vyplýtvané na závody ve zbrojení je do nebe volající urážkou ve světě, kde miliony dětí a rodin žijí v nelidských podmínkách«.

František pronesl svůj projev v Nagasaki před stovkami lidí v bílých pláštěnkách, kterými se chránili před silným lijákem. Vedle sebe měl umístěnou symbolickou fotografii z roku 1945 z Nagasaki, na níž je zachycen chlapec, jak nese na zádech svého mrtvého mladšího bratra. Snímek ukázal novinářům již loni na návštěvě v Chile, kde vyjádřil obavy, že svět stojí na pokraji jaderné války. Papež se setkal se synem amerického vojenského fotografa, který je autorem snímku. Poté položil na místě věnec bílých květin a tiše se v dešti pomodlil.

Atomový hřib nad Nagasaki, 9. srpna 1945. FOTO - Wikimedia commons

Druhým věncem papež uctil křesťanské misionáře a mučedníky i tzv. skryté křesťany, kteří v Japonsku šířili a tajně uchovávali katolickou víru během staletí pronásledování až do zrušení zákazu vyznávání křesťanství v roce 1873. V Nagasaki František sloužil mši, na niž přišlo asi 35 000 věřících. Na oltáři stála poničená dřevěná socha Panny Marie, kterou se podařilo zachránit z tamní katedrály zničené při výbuchu jaderné bomby v srpnu 1945.

Použití jaderných zbraní je »v současnosti daleko více než kdy jindy zločinem«, prohlásil papež později v Hirošimě v Parku míru. Řekl, že cítil povinnost do tohoto města přijet jako »poutník míru«. Na Hirošimu Američané atomovou bombu svrhli o tři dny dříve než na Nagasaki. Japonsko po útocích kapitulovalo, skončila tím 2. světová válka.

Ve 127milionovém Japonsku se ke katolicismu hlásí pouze 536 000 věřících; hlavními náboženstvími v zemi jsou buddhismus a šintoismus. Centrem katolické víry je právě Nagasaki. Papež František je teprve druhou hlavou katolické církve na návštěvě Japonska. Navštívil ho po 38 letech, před ním sem zavítal v roce 1981 Jan Pavel II. Jeho návštěva potrvá do zítřka.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 6 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.