Malajci bez nosorožce

Nosorožec sumaterský v Malajsii vyhynul poté, co v sobotu podlehl rakovině poslední kus tohoto druhého nejvzácnějšího nosorožce světa. O uhynutí samice Iman, staré údajně 25 let, informoval ředitel odboru pro divokou faunu státu Sabah na ostrově Borneo.

Nosorožec sumaterský. FOTO - Wikimedia commons

Augustin Tuuga v prohlášení uvedl, že u Iman byly zjištěny nádory v děloze hned poté, co byla odchycena v březnu 2014. Od té doby trpěla výraznými bolestmi v důsledku sílícího tlaku nádorů na močový měchýř, její skon ale přišel přesto dříve, než se čekalo. Iman uhynula šest měsíců po smrti jediného mužského zástupce tohoto druhu. V Sabahu zemřela v zajetí v roce 2017 také jiná samice sumaterského nosorožce. Iman unikla smrti už několikrát v důsledku náhlé masivní ztráty krve, expertům se ale podařilo ji znovu uzdravit a získat její vajíčka. Těch by rádi využili pro spolupráci s Indonésií s cílem reprodukce kriticky ohrožených druhů cestou umělého oplodnění. Nosorožec sumaterský je nejmenší nosorožec světa a jako jediný nosorožců v Asii má dva rohy. Nosorožci se kdysi toulali po celé Asii až po Indii, jejich počty ale drasticky poklesly v důsledku odlesňování a pytláctví.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.