Ilustrační FOTO - Pixabay

Ovce v moři

V rumunském přístavu Midia se v neděli převrátila nákladní loď převážející 14 600 ovcí a záchranné složky pracují na tom, aby dostaly zvířata z plavidla ven. Všech 22 členů posádky, kterou tvořili Syřané, je v bezpečí.

Nákladní loď Queen Hind vyplula z Rumunska v neděli kolem poledne a jejím cílem byla saúdskoarabská Džidda. Plavidlo dlouhé 85 metrů se ale začalo jen několik stovek metrů od břehu nebezpečně naklánět a poté skončilo na boku. Zatím se neví, co nehodu způsobilo. Na záchranné operaci, která má z lodi dostat živá zvířata, se podílí policie, hasiči a pobřežní stráž. Na břeh se zatím podařilo převézt jen 32 ovcí, které se z lodi dostaly ven a plavaly v moři. Mnoho dalších se ale patrně utopilo. Další pokus proniknout ke zvířatům záchranáři nechali až na ráno, protože kvůli tmě nemohli v práci pokračovat.

»Už jsme zachránili malé množství ovcí. Plavaly v moři,« řekla stanici BBC mluvčí záchranářů Ana-Maria Stoicaová. Jeden ze syrských námořníků podle ní kvůli podchlazení skončil v nemocnici. »Spadl do moře, ale podařilo se jej velice rychle zachránit,« uvedla mluvčí s tím, že zbytek posádky je v bezpečí v přístavu. Zatím není známo, co způsobilo, že se loď, plavící se pod vlajkou tichomořského ostrova Palau, převrhla. Úřady počítají s vyšetřováním, jakmile skončí záchrana ovcí a samotné lodi. Ochránci zvířat a Sdružení rumunských chovatelů a vývozců hospodářských zvířat (Acebop) vyzvali k objasnění nehody.

Loď postavená v roce 1980 je 85 metrů dlouhá a dosahuje výtlaku 3785 tun. Do přístavu Midia doplula v sobotu, po plavbě z libyjské metropole Tripolisu. Přístav Midia je využíván hlavně pro dodávky ropy, ale také pro nakládání lodí živými zvířaty; Rumunsko patří k největším vývozcům hospodářských zvířat v Evropské unii. V posledních dvou letech vyvezlo dva miliony ovcí, zejména do Jordánska, Libye a Libanonu.

»Naše sdružení je touto pohromou šokováno,« uvedla předsedkyně Acebop Mary Panaová. »Pokud nedokážeme ochránit živá zvířata během přepravy na dlouhé vzdálenosti, měli bychom rovnou tuto přepravu zakázat,« dodala. Acebop by dal přednost vývozu masa. Gabriel Paun z nevládní organizace Animals International řekl AFP, že loď byla nejspíš přetížena. »Tato plavba s ovcemi měla být pro Queen Hind patnáctou v letošním roce,« dodal. Animals International kritizuje podmínky pro přepravu zvířat na palubách lodí a připomíná případy, kdy tisíce ovcí podlehly žízni, nebo při plavbách v létě zemřely vedrem v rozpáleném podpalubí.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1.5, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-11-27 11:33
Tedy 14 000 ovcí na 85 metrovém "korábu", to je síla.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.