Ilustrační FOTO - Pixabay

Nedostal vodu, zakládal požáry

Ukrajinec Anton Andrijevskij si za požáry, které založil na Jičínsku, odpyká s konečnou platností osm let ve vězení. Jeho stížnost odmítl Ústavní soud.

Zemědělským podnikům způsobil žhář škodu skoro sedm milionů korun. Vinu popíral. V ústavní stížnosti muž zopakoval, že se ničeho nedopustil. Justice prý rozhodla jen na základě nepřímých důkazů, domněnek a pouhé pravděpodobnosti, že se trestného činu mohl dopustit. Policisté jej sice dopadli se zapalovačem, to však prý o ničem nevypovídá, protože je kuřák.

Podle ústavních soudců Ukrajince usvědčil řetězec nepřímých důkazů a justice osvětlila i jeho motivaci - místní lidé mu až na jednu výjimku nedali napít, přestože měl žízeň a byl silně dehydrovaný.

Podle pravomocného rozsudku Ukrajinec zapálil dvě skladovací haly se slámou a senem v Podhradí, části obce Čejkovice na Jičínsku. Plameny je zničily. Zapálil také balíky slámy, uskladněné na volném prostranství poblíž haly, a další pak u polní cesty vedoucí od objektu. Zapálil rovněž přilehlé pole s porostem ozimé pšenice na ploše téměř 20 hektarů.

Podle obžaloby měl Ukrajinec zlost. Přišel totiž se ženou o zaměstnání, ale zatímco jeho manželka odcestovala zpět na Ukrajinu, on zůstal v České republice. Když mu došly peníze, vydal se pěšky do Prahy na ukrajinské velvyslanectví. Brzy mu ale došlo jídlo i pití, podle verdiktu pak proto oslovoval lidi s prosbami o vodu, většina ho ale odbyla.

Trestní sazba za obecné ohrožení činila osm až 15 let. Andrijevskij si vyslechl také trest vyhoštění a měl by zaplatit způsobenou škodu.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 3 hlasy.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.