Ilustrační FOTO - Pixabay

Za úmrtí mohli chirurgové

Olomoucký krajský soud definitivně potvrdil vinu dvojice chirurgů přerovské nemocnice zodpovídajících se před soudem kvůli smrti čtyřiašedesátiletého pacienta.

Muž zemřel před 3,5 lety, pár dní po plánované operaci břišní kýly. Lékaři Stanislav Kalabus a Richard Polzer dostali za usmrcení z nedbalosti roční trest s podmíněným odkladem na dva roky. Oba lékaři znovu vinu odmítli a žádali zproštění obžaloby. Jejich odvolání však soud odmítl. Lékařům původně hrozilo až šest let vězení.

Pacient zemřel v přerovské nemocnici 1. února 2016 po čtyřech dnech hospitalizace. Druhý den po operaci byl přeložen z jednotky intenzivní péče na standardní oddělení, tam se však jeho stav zhoršoval. Podle soudu ošetřující lékaři jeho stav adekvátně neřešili. Lékaře zalarmovala nakonec pacientova rodina. Řádné vyšetření odhalilo akutní zánět pobřišnice, ani následná urgentní operace však již muži život nezachránila. Zemřel na celkovou sepsi organismu.

Podle obžaloby stojí za tragédií nedbalost lékařů. Žalobce uvedl, že kdyby byl pacient po operaci řádně sledován, zemřít nemusel. Lékaři však pochybení popírali a žádali zproštění. Odkazovali na znalecké posudky obhajoby, podle kterých naopak postupovali správně a za smrt pacienta nemohou.

Trestní oznámení podala manželka a dcera zemřelého. Nechtěly náhradu škody, šlo jim spíše o objasnění příčiny smrti a zabránění obdobným tragédiím.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 7 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-11-27 11:50
Vedle bílých doktorů, zjevně existuje i bílá mafie.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.