Boeing 777-200ER společnosti Alitalia na letišti v Tallinnu. FOTO - wikimedia commons

Nekonečný příběh italských aerolinek

Italská vláda dá ztrátovým aerolinkám Alitalia další půjčku, tentokrát 400 milionů eur (10,2 miliardy korun). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na dva obeznámené zdroje.

Minulý čtvrtek vypršel několikrát posunutý termín pro podání závazné nabídky na zadluženou leteckou společnost, skupina zájemců z transakce vycouvala. Nynější postup Říma není v souladu s pravidly pro poskytování státní podpory a mohl by vzbudit nevoli Evropské komise, tvrdí jeden ze zdrojů.

Italská letecká společnost v minulosti prošla dvěma neúspěšnými záchrannými programy, a to v letech 2009 a 2014. Za 70 let své existence byl podnik v zisku jen párkrát, navzdory několika reorganizacím a finančním injekcím. Od roku 2017 je pod zvláštní správou a Řím pro firmu od té doby hledá kupce. Od května 2017 aerolinky dostaly od vlády 900 mil. eur. Půjčku ani úroky 150 mil. eur ale nesplácí.

Letecká společnost funguje díky svým hotovostním rezervám a předpokládá se, že peníze jí nyní dojdou na konci roku. Italské státní dráhy Ferrovie dello Stato (FS), které měly vést chystané konsorcium zájemců, jednaly o záchraně letecké společnosti s italskou průmyslovou skupinou Atlantia a americkou Delta Air Lines. Zájem projevila i německá Lufthansa. FS minulý týden uvedly, že pro převzetí Alitalie nejsou podmínky. Stáhla se i Lufthansa, která nabídla obchodní partnerství, ale investovat do projektu zřejmě nechce.

Bez finančních prostředků Alitalii, pro níž pracuje kolem 11 600 lidí, hrozí likvidace. Nyní stát dosadí nového správce. »Ministr průmyslu nynější správce požádá, aby místo uvolnili správci novému, který bude mít mandát osekat pracovní sílu i letadla,« uvedl jeden ze zdrojů.

Podle analytiků už ztrátovou leteckou společností proteklo devět miliard eur z kapes daňových poplatníků. Alitalia denně prodělá 700 000 eur, napsala agentura Reuters.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.