Vlasov a Gen. Žilenkov (uprostřed) s Josephem Goebbelsem (únor 1945). FOTO - wikimedia commons

Řeporyje arogantně za vlasovce

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) plánuje ve své městské části, kde žije asi více než 4000 obyvatel, vybudovat pomník vlasovcům. Proti jeho záměru se ohradilo Velvyslanectví Ruské federace v Praze. Záměr bude projednávat zastupitelstvo Řeporyjí 16. prosince.

Takzvaní vlasovci byli občané Sovětského svazu, kteří se v německém zajetí nechali naverbovat do Ruské osvobozenecké armády (ROA). S Němci pak bojovali proti Sovětům, tedy proti členu protihitlerovské koalice. Na konci války, v zájmu své záchrany, pomohli částečně osvobodit Prahu. Velitel ROA Andrej Vlasov byl sovětský generál, kterého zajali Němci a zverbovali na svou stranu. Po skončení války jej Sověti popravili.

RF: vlasovci-kolaboranti

Pro Rusko vlasovci představují kolaborantskou ozbrojenou formaci vytvořenou nacistickým Německem. »V souladu s Chartou Mezinárodního vojenského tribunálu v Norimberku jsou zločiny Andreje Vlasova a jeho kompliců kvalifikovány jako účast na nacisty spáchaných válečných zločinech a zločinech proti lidskosti a napomáhání jim,« uvádí ruská ambasáda na svých webových stránkách. Pokud by byl pomník vlasovcům v Řeporyjích postaven, znamenalo by to podle velvyslanectví porušení závazků ČR vůči Úmluvě o nepromlčitelnosti válečných zločinů a zločinů proti lidskosti (úmluva je z roku 1968). V ní je mimo jiné zakotveno, jak uvádí Velvyslanectví RF v Praze, že »na takové zločiny (nikoli pouze na osoby, které je spáchaly) ‚se promlčení nebude vztahovat, bez ohledu na dobu jejich spáchání‘«.

Starosta Novotný v reakci na sdělení ambasády uvedl v tiskovém vyjádření, že Řeporyje jako suverénní městská část považují stanovisko velvyslanectví za »vměšování se do vnitřních záležitostí městské části«. Městská část zveřejnila na svém Facebooku toto prohlášení: »MČ dále upozorňuje velvyslance RF, že jako zástupce státu adorujícího maršála Koněva - hanbu Rudé armády a vraždící zrůdu, která má na rukou krev tisíců nevinných civilistů, není v Řeporyjích - osvobozených 6. 5. 1945 vlasovci - vítán, stejně jako prezident RF Vladimir Putin.«

Občané nechť se vyjádří

Záměr vybudovat pomník bude projednávat Zastupitelstvo Řeporyjí v polovině prosince. Výzva, aby se lidé žijící v Řeporyjích zapojili do debaty o výstavbě pomníku, by měla být zveřejněna v novém čísle radničního časopisu. Podle starosty lidé na místní zastupitelstvo příliš nechodí, ale tentokrát by chtěl, aby k záměru řekli svůj názor. Zastupitelé jsou podle Novotného jednotní a stavbu pomníku podporují koaliční partneři i opozice, uvedl dále. V řeporyjském zastupitelstvu zasedá 11 zastupitelů, kteří reprezentují ODS, SNK Řeporyje, Koalice SZ – Zelení a Piráti, KDU-ČSL a ANO.

»Vlasovci do Řeporyjí dorazili už 6. května 1945,« řekl Novotný. »Řeporyje zvažují, že formou pamětní desky připomenou večer 6. 5. 1945, kdy se zde ubytovali generálové Vlasov a Buňačenko a při poradě rozhodli o útoku na vnitřní Prahu, což naprosto zásadně ovlivnilo průběh pražského povstání, jak řekl pan Žáček (historik a poslanec Pavel Žáček, ODS). O osudu Prahy se fakticky rozhodlo v Řeporyjích,« napsala městská část v lednu na sociální síti.

»Přes jednoznačné kontroverze spojené s předchozím působením vlasovců nevidíme v Řeporyjích důvod neuctít památku stovek vlasovců padlých při osvobozování Prahy zejména v situaci, kdy jsou kolem obce od konce války stále neoznačené hroby padlých. Je naším svatým právem v příštím roce, u příležitosti 75. výročí osvobození, uctít památku padlých vojáků ROA pomníkem a napravit tak dluh, který cítíme nejen za Řeporyje, ale za Prahu jako takovou,« uvádějí facebookové stránky městské části.

Reakce na FB jsou různé. Pisatel Pavel Littmann nápad Novotného odsuzuje: »Tak až ten pomník bude uctívač nacistů odhalovat, doufám, že pozve zástupce Varšavy, kde se vlasovci brutálně podíleli společně s nacisty na potlačení Varšavského povstání. Jistě to ocení.«

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 85 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


novotnyjaro
2019-11-30 01:15
Můj školitel, lektor, mimochodem otec slovenského exprezidenta ANDREJA
KISKU nám na VUMLi vtloukal do hlavy téze: Každý antikomunista je
fašista. A měl pravdu! Když se podívame na ideologické vybavení
těchto trychtýřů moci, vysát jenom pre sebe, pokud možno bez
asistence druhých, tak je nám na blití! A že se fašizmus vzmáhá
nejen v Evropě- Chorvatsku, Polsku, Slovensku, Litvě, Lotyšsku,
Estónsku a na Ukrajině je známým faktem! Ještě větší tragédie je,
že nebyli dodrženy základní závěry Norimberského
soudu-Denacifikace,demokratizace,zákaz vyzbrojovaní Nemecka , kontribúce
poškozeným stát m! Do n
jarprchal43
2019-11-29 09:56
svaty_vaclav - Vlasovcům určitě ne. Ale kdyby někdy kdekoliv stavěli
pomník tobě jako největšímu hňupovi, dám klidně polovinu svých
úspor. A že jsem si za třicet svobodných let našetřil docela dost.
svaty_vaclav
2019-11-28 20:36
jarprchal43, budeš taky stavět pomník německým nacistickým Waffen SS
v Řeporyjích?
jarprchal43
2019-11-28 20:24
Ať jsou Vlasovci jakkoliv kontroverzní, Řeporyje osvobodili a nikdo s
tím nic nenadělá. Nevím, proč jsem si při těchto komických
tahanicích vzpomněl na kdejaké západočeské město, kde stály sochy a
pamětní desky děkující osvoboditelce Rudé armádě. Přestože tam
svobodu přinesli Američané.
fronda
2019-11-28 01:36
To je normální, že v kapitalismu se stavějí pomníky fašistům a
bourají pomníky antifašistů. Až se to obrátí, dáme to zase do
pořádku.
svaty_vaclav
2019-11-27 14:45
Nacistický žok vepřového sádla z Prahy-Řeporyjí nám už zhnědl
úplně. Kdy už se příslušné odpovědné české úřady odhodlají a
odvezou ten žok sádla ve svěrací kazajce do příslušného blázince?
rosemil71
2019-11-27 12:39
Ach jo,svět se v prdel obrací.
hajek.jiri51
2019-11-27 11:17
Praha nám začíná hnědnout! Minářové, Mlynářové, Novotní ... Na
rozích ulic , hnědáci o morálce kážou ... Jasnozřivý Beneš!
slechta48
2019-11-27 08:59
Možná v červnu 2021 Novotný "objeví", že Hitler útokem na
SSSR zachránil Prahu od "rudého komunistického nebezpečí" a
postaví mu pomník naproti radnici ... ÓDéeSáci budou skákat radostí.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.