Prezident Vladimir Putin. FOTO - Haló noviny

Rusko má nový sputnik

Ruská armáda americkým kontrolorům poprvé ukázala svou novou strategickou zbraň, kterou prezident Vladimir Putin označuje za převratný vynález srovnatelný s prvním sputnikem z roku 1957.

Podle agentury Interfax si raketu Avangard, jejíž okřídlená bojová část dosahuje hyperzvukové rychlosti, Američané prohlíželi na nejmenované ruské střelnici v minulých třech dnech. Umožňují jim to kontrolní mechanismy smlouvy o omezení strategických útočných zbraní (START).

Raketa Avangard má podle ruských expertů mezikontinentální dosah a může letět v atmosféře 27násobně rychleji než zvuk. Přitom dokáže během letu k cíli měnit směr i výšku, čímž je »naprosto nezranitelná« prostředky protivzdušné obrany. Navíc je Avangard navržen s využitím nových kompozitních materiálů, takže vydrží teploty dosahující až 2000 stupňů Celsia.

Prezident Putin letos v únoru oznámil zahájení sériové výroby této zbraně, která má být do konce letošního roku poprvé zařazena do výzbroje pluku protivzdušné obrany nedaleko ruského Orenburgu.

Rusko-americká smlouva START má vypršet v roce 2021 a může být prodloužena o dalších pět let. Jednání ale váznou a obě strany se obviňují z nedostatečné vůle ustanovení smlouvy plnit. Šéf ruské civilní rozvědky Sergej Naryškin před deseti dny prohlásil, že smlouva START pravděpodobně prodloužena nebude.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 30 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-11-27 15:29
Bohužel, jen pěst strčená pod nos, dokáže Západ udržet na uzdě. A
to proti sobě stojí kapitalistický Západ a kapitalistický Východ. Co
se "vítězstvím" "svobody a demokracie změnilo k
lepšímu. Východ při tom WS rozpustil, Západ "přičinlivé
sirotky nacpal naopak do NATO a rozlezl se jako mor až k hranicím RF. Tam
zbrojí a vyhrožuje.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.