Mapa rozděleného ostrova Kypru (růžově britské vojenské základny, šedě Nárazníková zóna OSN). FOTO - wikimedia commons

Chtějí sjednotit Kypr

Vůdcové kyperských Řeků a Turků chtějí pod záštitou OSN pokračovat v úsilí o překonání rozdělení ostrova, trvajícího od roku 1974. Prohlásil to v pondělí večer podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres po jednání s prezidenty obou částí rozděleného Kypru v Berlíně.

Guterres jednal v německé metropoli o možném obnovení rozhovorů o znovusjednocení ostrova s kyperským prezidentem Nikosem Anastasiadisem a prezidentem Severního Kypru Mustafou Akincim. Cílem jednání je sjednocení dvou politicky rovnocenných celků do federace.

Zelená linie – pohled z Turky kontrolované části Nikósie. FOTO - wikimedia commons

Guterres uvedl, že plánuje konferenci o Kypru s účastí vůdců obou etnik i garančních mocností, tedy Británie, Turecka a Řecka.

DPA připomíná, že podobná konference v roce 2017 ztroskotala na otázce stažení zhruba 35 000 tureckých vojáků z kyperského severu.

Kypr je rozdělen od turecké vojenské intervence v roce 1974. Od roku 2004 je ostrovní republika členem Evropské unie. Mezinárodně uznaná je však jen vláda kyperských Řeků, zatímco Severní Kypr uznává jen Turecko. Napětí mezi Nikósií a Ankarou podle ČTK aktuálně přiživuje spor o podmořská naleziště plynu u kyperských břehů.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 9 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.