Ilustrační FOTO - Pixabay

Mladá Boleslav založí městský včelín

Vzniknout by měl na jaře příštího roku, lidé si později budou moci zakoupit med. Včelín má vzniknout v zahradě komunitního centra Klementinka, které je v centru města. Místo tak bude přístupné každému, kdo chce chov včel sledovat.

Do budoucna budou moci lidé kromě samotného medu ochutnat například také mladoboleslavskou medovinu. Plánuje se, že spolu s fungováním včelína zde také začnou působit zájmové včelařské kroužky pro dospělé i pro děti.

V Klementince se na jaře objeví tři včelíny, jeden z nich bude prosklený, aby mohli zájemci pozorovat život včel na vlastní oči. Starat se o ně bude včelař Martin Weiss, který má v tomto oboru mnohaleté zkušenosti.

V Mladé Boleslavi má nový včelín také obchodní centrum Bondy. Včely začalo chovat na střeše. Zatím jsou ve dvou úlech, v každém z nich žije asi 40 000 včel, v příštích letech se mají včelstva rozšiřovat. Firma chce chovem včel podpořit ekosystém a pomoci vrátit včely do měst.

Včely centrum chová na střeše jednoho z pavilonů v severozápadní, závětrné části. Stará se o ně předseda Včelařského spolku pro Mladou Boleslav a okolí Jiří Šturma. Včely podle něj opilují 30 procent potravin, které lidé jedí. Když vymře hmyz, vymírají i kvetoucí rostliny a ekosystém se hroutí. Jedno včelstvo dokáže vyprodukovat za sezonu i 100 kilogramů medu. Na produkci jednoho kilogramu medu musí včela opylovat asi sedm milionů květů. Z jednoho včelstva se průměrně vytěží v podmínkách Mladé Boleslavi 15 až 25 kilogramů medu.

Od letošního roku se chovají včely například také na střeše kulturního domu v Příbrami. Včelaři tam zatím umístili dva úly, v nichž je v hlavní sezoně zhruba 10 000 včel. Pokud se projekt osvědčí, může být rozšířen. Podle odborníků se medonosnému hmyzu v městském prostředí daří, v Praze se podobně chovají včely například na Národním divadle.

V Kutné Hoře chová včely v parku pod Vlašským dvorem správce objektu.

(zku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.