Ilustrační FOTO - Haló noviny

ÚS škrtal v daňovém řádu

Ústavní soud (ÚS) s časovým odkladem zrušil část daňového řádu, která upravuje využívání tiskopisů ministerstva financí. V platnosti zůstane do konce příštího roku. Podobu formulářů a rozsah požadovaných údajů by měl určit přímo zákon nebo vyhláška ministerstva financí. ÚS tak vyhověl návrhu skupiny senátorů a dal zákonodárcům čas ke změně daňového řádu.

Ustanovení říká, že přihlášku k registraci, řádné i dodatečné daňové tvrzení lze podávat jen na tiskopisech ministerstva. Daňový řád ale přímo nestanovuje rozsah informací v tiskopisech, ani nezmocňuje ministerstvo financí k vydání patřičné vyhlášky.

Podle 19 senátorů, za které jednal Ivo Valenta (za Soukromníky), musí rozsah povinně sdělovaných údajů alespoň obecně stanovit přímo zákon, případně vyhláška, a nikoliv jen tiskopis ministerstva. Senátoři varovali před »panstvím formulářů«, které mohou byrokraté využívat k vytváření nových povinností a vyžadovat v nich různé osobní údaje.

Ústavní soudci dali hlavním argumentům senátorů za pravdu. »Není možné, aby se jen na úředním stole rodilo, jak má tiskopis vypadat a jaký obsah má mít,« řekl soudce zpravodaj David Uhlíř. Zdůraznil také, že je-li tiskopis definován zákonem nebo vyhláškou, lze rozsah požadovaných informací efektivněji přezkoumat soudem.

»Tiskopis sám o sobě není právní předpis a neexistuje mechanismus, jak by mohla soudní moc přezkoumat, zda jsou povinnosti ukládané daňovým subjektům v souvislosti s ústavou,« uvedl Uhlíř.

Ústavní soud návrh senátorů obdržel už v roce 2017, souvisel se starším rozhodnutím soudu, který s účinností ke konci roku 2017 zrušil část zákona nechávajícího rozsah údajů žádaných v kontrolním hlášení DPH na úvaze finanční správy. Požadované údaje, či alespoň jejich základní okruhy, by měl stanovit přímo právní předpis, nikoliv jen formulář, řekl tehdy soud.

Senátoři se obávali, že úřady budou spornou část daňového řádu využívat po zásahu Ústavního soudu i ke správě kontrolních hlášení.

(zku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.8, celkem 4 hlasy.

(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.