Ilustrační FOTO - Pixabay

Krok k návratu vysoké proočkovanosti

Stát zřejmě bude odškodňovat rodiče, jejichž dítě po povinném očkování zemře nebo bude mít vážné zdravotní potíže. Vládní návrh zákona, který to umožňuje, získal podporu Sněmovny. Stínová ministryně zdravotnictví KSČM Soňa Marková věří, že změna přispěje i ke zvýšení důvěry rodičů v povinné očkování.

Poslanci předlohu upravili tak, že stát bude místo majetkové a nemajetkové újmy nahrazovat ztížení společenského uplatnění očkovaného a náklady na péči o něj, jeho zdraví nebo domácnost. Náhrada za duševní útrapy rodičů v předloze zůstala beze změn.

Ministerstvo by odškodnění vyplácelo podle předlohy do půl roku od doručení žádosti, pokud chybu neudělal očkující lékař nebo výrobce vakcíny. Maximální výši náhrady předloha nestanoví, ministerstvo chce postupovat podle občanského zákoníku a podrobnosti stanovit vyhláškou. Předpokládá, že celková výše náhrad nepřesáhne 100 milionů korun ročně. Odškodnění by se podle odborníků mohlo týkat méně než deseti případů ročně. »V současné době právní řád České republiky neobsahuje obdobný právní titul, na základě kterého by bylo možné odškodnění žádat, takže měníme tento stav, který je nevyhovující, a umožňujeme, aby jak daná osoba, která je poškozena očkováním, tak osoby blízké, mohly žádat náhradu újmy za ublížení na zdraví, případně duševní útrapy způsobené při usmrcení apod.,« řekl poslancům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Náhrady by podle něj také mohly »trošku otupit hrany odpůrců očkování«, kteří poukazují mj. na to, že neexistuje žádná forma náhrady újmy při poškození očkovaného.

Schválení zákona ocenila stínová ministryně zdravotnictví KSČM Soňa Marková, která patří k zastáncům povinného očkování. Zákon je podle ní splněním slibu, který dalo ministerstvo zdravotnictví již v roce 2015, a měl by přispět k návratu potřebné vysoké proočkovanosti v České republice. »Ukázalo se, že příprava novely nebyla jednoduchá, protože je tam příliš mnoho různých zájmů, které neumožňovaly dohodu na této problematice,« řekla našemu listu. Ocenila proto, že se nakonec podařilo tuto záležitost dovést do zdárného konce. »Je to dobře, věřím, že tento návrh přispěje i k tomu, aby rodiče měli větší důvěru v povinné očkování, a když se k tomu přidá větší vysvětlovací kampaň, která bude více klást důraz na stránku přínosu pro boj proti smrtelným infekčním onemocněním, tak by to mohlo přispět k tomu, abychom se zase vrátili mezi země s více než 95procentní proočkovaností a abychom tu měli kolektivní imunitu, která je velice důležitá,« dodala.

Stínová ministryně zdravotnictví KSČM Soňa Marková.

Ve složitých případech pomůže komise

Podmínkou odškodnění bude žádost podaná ministerstvu do tří let od doby, kdy újma vznikla. Kvůli obtížnému prokazování předloha nevyžaduje důkaz příčinné souvislosti. Neúspěšní žadatelé by se mohli obrátit do čtyř let na soudy.

Úprava odškodnění skupiny poslanců v čele s předsedkyní zdravotnického výboru Věrou Adámkovou (ANO) směřuje podle zdůvodnění k tomu, aby se nahrazovaly jen trvalé následky povinného očkování. Adámková se ohradila vůči výtkám opozičních poslanců z pirátské strany, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, že jde o značné zúžení odškodnění.

Ve složitých případech by ministerstvu zdravotnictví podle poslanecké úpravy mohla při posuzování žádostí pomoci odborná komise. Ta by se vyjadřovala k tomu, zda za újmou na zdraví skutečně stojí povinné očkování, nebo ne. »Vznik ministerské komise a také návrh na úhradu ztížení společenského uplatnění vnímám jako snahu pomoci přesněji identifikovat a určit, zda jde skutečně o újmu způsobenou očkováním a zároveň aspoň částečně vynahradit poškozenému dítěti i jeho rodině trvalé poškození zdraví,« uvedla Marková.

V České republice jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem, včetně nepovinných vakcín je to ročně milion dávek. Povinnost vysvětluje ministerstvo ochranou zdraví celé společnosti. Proti infekci jsou v případě vysoké proočkovanosti chráněni i ti, kteří ze zdravotních důvodů očkováni být nemohou. Roste ale počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají nebo ho odkládají do vyššího věku, protože je považují za nebezpečné. Závažné nežádoucí účinky ale podle odborníků nejsou prokázány. Předlohu nyní posoudí senátoři.

(jad, ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 14 hlasů.

(jad, ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.