Premiér a jeden z nejoblíbenějších politiků v zemi Peter Pellegrini. FOTO - Wikimedia commons

Noví lídři

Nejsilnější slovenskou vládní stranu Směr-sociální demokracie (Směr-SD) povede do únorových parlamentních voleb její místopředseda, premiér a jeden z nejoblíbenějších politiků v zemi Peter Pellegrini.

Rozhodlo o tom vedení strany, řekl novinářům předseda Směr-SD a expremiér Robert Fico, který tak poprvé od vzniku strany v roce 1999 nebude jejím volebním lídrem.

Parlamentní volby se na Slovensku uskuteční 29. února příštího roku. Strany musejí kandidátní listiny odevzdat do konce tohoto týdne. Nejoblíbenější stranou v zemi zůstal navzdory poklesu popularity Směr-SD, současná tříčlenná vládní koalice by podle průzkumů veřejného mínění ale nezískala většinu ve sněmovně. Do parlamentu by se mohlo dostat až devět stran, hnutí či koalic.

»Chceme zajistit další vítězství strany Směr-sociální demokracie v parlamentních volbách. Takové vítězství, kdy nebude možné Směr-SD úplně vyloučit z povolebních jednání o tom, jak bude vypadat nová vládní koalice,« řekl Fico, který bude nakonec na stranické kandidátce dvojkou.

Pellegrini je podle dřívějšího průzkumu veřejného mínění druhým nejpopulárnějším politikem na Slovensku po hlavě státu Zuzaně Čaputové. Naopak Ficova popularita už dříve výrazněji klesla. Pellegrini loni v březnu vystřídal Fica v čele vlády poté, co Fico podal demisi v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Ani další vládní stranu Most-Híd nepovede do voleb její předseda Béla Bugár, ale ministr dopravy Arpád Érsek. Preference této strany, která zastupuje i početnou maďarskou menšinu v zemi, dříve klesly a strana by už nezískala křesla ve sněmovně.

Bývalá hlava slovenského státu Kiska, kterému pětileté funkční období v úřadu prezidenta skončilo v polovině letošního června, povede do voleb novou stranu Za lidi, na jejímž založení se podílel. Kiska dlouhodobě kritizuje stávající koalici a dostal do sporů i s Ficem, kterého v roce 2014 porazil v rozhodujícím kole přímých prezidentských voleb.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.