Ilustrační FOTO - Haló noviny

Tatáž písnička

Německo přišlo s novým návrhem, jak reformovat unijní azylový systém za pomoci přerozdělování migrantů.

Podle dokumentu by byli migranti po prvotní kontrole na vnější hranici Unie rozdělováni mezi členské země, které by měly na starosti vyřízení azylových procedur. Státy visegrádské skupiny (V4), jež dosavadní systém přerozdělování odmítaly, se podle diplomatů stavějí stejně i k novému nápadu Berlína.

Unijní země se od vrcholu migrační krize marně snaží shodnout na reformě azylového systému, zatímco se řecké a italské úřady potýkají s tisíci nevyřízených žádostí od migrantů, kteří čekají na rozhodnutí o svém osudu mnohdy i několik let. Německo s Francií přišlo v září s návrhem na dobrovolné přebírání migrantů z oblasti centrálního Středomoří, k němuž se ovšem přihlásilo jen několik dalších západoevropských zemí.

Berlín nyní rozeslal členským státům nový text, označený jako »podnět k zamyšlení«. Současný azylový systém známý jako Dublin je podle Německa nutné zásadně reformovat, v čemž má hrát zásadní roli unijní azylová agentura EUAA. Ta má podle představ Evropské komise (EK) vzniknout na základech současného azylového úřadu EASO. Podle německého návrhu má pomáhat hraničním státům s prvotní registrací migrantů na vnější hranici Unie. Ta by měla podle představ Berlína trvat nejvýše několik týdnů.

»Než vstoupí na území EU, určí EUAA, který členský stát bude odpovědný za vyřizování žádosti o azyl a za konečné rozhodnutí, zda bude žadateli poskytnuta ochrana,« uvádí se v klíčové části čtyřstránkového dokumentu, jak ho navrhuje Berlín.

Předchozí systém podle listopadové zprávy unijních auditorů ztroskotal kromě odmítavého postoje některých zemí především na neschopnosti úřadů hraničních států zajistit dostatek migrantů, kteří by splňovali podmínky pro přerozdělení. Z původního plánu na přemístění 160 000 lidí se ostatní členské země zavázaly přijmout 98 256 migrantů. Nakonec si mezi sebe rozdělily 34 705 lidí. Nový německý návrh by k širší diskusi měli dostat příští týden unijní ministři vnitra na zasedání v Bruselu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1.8, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


slechta48
2019-11-28 12:55
Bývalé koloniální stejně jako současné neokoloniální mocnosti po
staletí využívaly lidské i surovinové zdroje zemí odkud mládež
utíká. Vnitrozemí evropského kontinentu má za ně tahat "kaštany
z ohně"?
hajek.jiri51
2019-11-28 12:22
Vyhozeni dveřma, cpou se zpět oknem. Když jsou takoví
"demokrati" ať dají imigrantům na výběr. A my, pokud
projeví zájem, jim dejme možnost integrace, ale ať si ji zaplatí. Z
práce nebo úspor. Jinak sbohem. Celé je to jinak řízené buď
kolonialistickými pitomci nebo kreaturami, které chtějí zlikvidovat
Evropu. Nehřejme si jedovaté hady na prsou.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.