Ilustrační FOTO - Pixabay

Multikára s vlajkou. Novotný hraje divadlo

Starosta městské části Praha-Řeporyje Pavel Novotný (ODS) ocenil postoj Hradu k možnému zřízení pomníku vlasovců na území městské části. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček na Twitteru totiž uvedl, že hrdá země snese pomníky své minulosti a výslovně jmenoval i vlasovce. Novotný na multikáře dovezl ruskému velvyslanectví dopis, ve kterém se ohrazuje proti ruské kritice záměru pomník v Řeporyjích zřídit.

Novotný dorazil k velvyslanectví na oranžovém úklidovém vozíku, který dříve označil za vlajkovou loď flotily městské části, ze které měl vyvěšenou řeporyjskou vlajku. Dopis adresovaný ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi po krátkém jednání s pracovníky ambasády vhodil do schránky zastupitelského úřadu. V dopisu Novotný uvádí, že nehodlá diskutovat s Ruskem o svém záměru zřídit v Řeporyjích pomník vlasovcům. Velvyslanectví předtím uvedlo, že by pomník byl porušením mezinárodních závazků ČR vyplývajících z úmluvy o nepromlčitelnosti válečných zločinů. Řeporyjský starosta poté novinářům řekl, že touto akcí reaguje na údajné lži šířené ruským velvyslanectvím, pracovníky ambasády označil za pitomce.

Ovčáček se krátce před Novotného příjezdem na ambasádu vyjádřil k jeho záměru smířlivě. »Hrdá, svobodná, demokratická a sebevědomá země snese pomníky na svou minulost. Buďme takovými! Máme pamětní desku doktora Emila Háchy, máme pamětní desky obětí anglo-amerického bombardování Prahy, máme sochu maršála Koněva, můžeme mít připomínku vlasovců,« napsal. Prezident Miloš Zeman už v roce 2015 před cestou na vojenskou přehlídku v Moskvě k 70. výročí vítězství ve druhé světové válce řekl, že jede uctít nejen Rudou armádu, ale i vlasovce.

Semelová: Další falzifikátor dějin

Zásadní nesouhlas s vybudováním pomníku vlasovcům vyjádřila Marta Semelová, předsedkyně KV KSČM Praha. »Po pražském ‚samoznalci‘ historie primátoru Zdeňku Hřibovi (Piráti), podle jehož názoru se Praha osvobodila sama 8. května 1945 a Rudá armáda tak o den později přijela do již osvobozeného hlavního města, po starostovi městské části Prahy 6 Ondřeji Kolářovi (TOP 09), který, jak tvrdí, rozumí vandalům hanobícím pomník maršála Koněva - ostatně on sám ho dehonestuje a činí kroky k jeho odstranění - se objevuje další, po zviditelnění toužící falzifikátor dějin,« reagovala na situaci.

Je přesvědčena, že starostu Novotného, »tohoto vulgaritami a sprostými urážkami proslulého politika« zjevně nezajímají historická fakta. »Například to, že Vlasov organizoval koncem roku 1944 armádu, jejímž velitelem byl se souhlasem Hitlera jmenován. Že se ve službách německých okupantů vlasovci podíleli na protipartyzánských akcích, že byli využíváni jako konfidenti proti obyvatelstvu a jako agenti provokatéři. Na konci války, aby si zachránili kůži a získali alibi, připojili se k Pražskému povstání. Ze strany vlasovců nešlo o nic jiného než o snahu vykoupit se na poslední chvíli za zradu a spáchaná zvěrstva. Když zjistili, že se k Praze blíží Rudá armáda, urychleně opustili Prahu a snažili se dostat do amerického zajetí.« V souladu s Chartou Mezinárodního vojenského tribunálu v Norimberku jsou zločiny Andreje Vlasova a jeho kompliců kvalifikovány jako účast na nacisty spáchaných válečných zločinech, zločinech proti lidskosti a napomáhání jim.

Osobní zkušenost s vlasovci

Ludmila Hájková z Prahy, která se jako mladinká zúčastnila Pražského povstání, předala našemu listu své poznatky. Od barikádníků zaslechla, že vlasovci okradli o zbraně naše povstalce tím, že vyrabovali sklad zbraní a munice, jenž už se od 5. května 1945 byl v povstaleckém držení. »Tím naše povstalce oslabili. Od té doby bylo jasné, že vlasovci poškodili Pražské povstání.«

A dodala: »Řeporyje zřejmě nic nevědí. Vlasovci se 6. května náhodou ocitli na Zbraslavi, zjistili, že se v Praze střílí, a pro alibi za své zločiny se přidali k povstalcům. Ale už po šesti hodinách boje proti Němcům 7. května dopoledne zdrhli i s ukradenými zbraněmi a municí. Pak byla situace povstalců ještě horší! Řeporyje, a tím méně vlasovci, Prahu nezachránili. Před vyhozením do povětří Prahu zachránily barikády a město osvobodila Rudá armáda. Němci zuřili, protože jejich dosavadní tzv. spojenci se náhle obrátili při povstání Pražanů proti nim. Avšak kdo byli vlasovci, dokládá situace, kdy je nechtěli ani Američané. Bez průtahů je jako zrádce odevzdali Sovětům.«

Urážka obětí protinacistického odboje

Pamětnice Ludmila Hájková prosí, ať Řeporyje pomahačům nacistických zločinců žádný pomník nestaví. Jejich neznalost historie povstání by byla urážkou všech obětí protinacistického odboje. »To vzkazuje dcera jednoho z nich, Viléma Mráčka, popraveného v Berlíně roku 1942, a účastnice Pražského povstání.«

Překreslování historie je teď bohužel příliš časté, povzdechla si paní Hájková, proto prosí Zastupitelstvo Řeporyjí ještě jednou o zvážení celé věci a za to děkuje.

Tzv. vlasovci byli občané Sovětského svazu, kteří se v německém zajetí nechali naverbovat do Ruské osvobozenecké armády (ROA). S Němci pak od začátku roku 1945 bojovali proti Sovětům, tedy proti členu protihitlerovské koalice, na konci války pomohli osvobodit některé části Prahy.

Záměr vybudovat pomník bude projednávat zastupitelstvo městské části Praha-Řeporyje 16. prosince.

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 61 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


svaty_vaclav
2019-11-29 16:02
Na demokracii je hezké, že i de**bil může být starostou.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.