Ilustrační FOTO - Pixabay

Cena elektřiny stále roste

České domácnosti příští rok zaplatí za elektřinu více, cena plynu bude stagnovat, nebo může i klesnout. Vyplývá to z oznámení Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který část výsledné ceny energií stanovuje.

U elektřiny tvoří regulovaná složka více než polovinu výsledné ceny, u plynu asi čtvrtinu. ERÚ uvedl, že regulovaná část ceny elektřiny pro domácnosti vzroste v roce 2020 v průměru o 1,3 procenta, u plynu pak regulovaná složka stoupne u domácností a maloodběratelů o 0,53 procenta.

»Ačkoliv regulovaná složka ceny elektřiny meziročně vzroste, průměrné tempo růstu bude výrazně pomalejší, než jakým rostou ceny v celé ekonomice. Proti loňskému cenovému rozhodnutí se průměrný nárůst regulované složky pro domácnosti podařilo snížit téměř o jeden procentní bod,« uvedl předseda rady ERÚ Stanislav Trávníček. V regulované části ceny je zahrnut především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie.

Překupníci ceny zvednou

Zbylou část ceny určují sami obchodníci. Řada z nich nevylučuje, že u některých produktů cenu takzvané silové elektřiny, kterou určují dodavatelé, navýší. Úpravy cen budou podle nich různorodé podle toho, jaký druh smlouvy mají lidé uzavřený a k čemu všemu danou komoditu využívají.

»Do konce prvního čtvrtletí roku 2020 plánujeme u vybraných produktů nárůst ceny silové elektřiny v průměru kolem deseti procent, což v celkovém účtu za elektřinu včetně regulované složky znamená zhruba čtyřprocentní navýšení,« řekla mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná.

Zákazníkům, kteří používají elektřinu běžným způsobem, tj. na svícení a běžné spotřebiče, vzroste podle ní celkový účet za elektřinu zhruba o 480 Kč za rok. »Ti, kdo elektřinou navíc i topí, si pak v celkovém účtu ročně připlatí v průměru 2250 Kč,« uvedla.

Situace na trhu snižování cen elektřiny nepřeje také podle mluvčího ČEZ Romana Gazdíka. »Ceny elektřiny jsou nyní nahoře zejména kvůli emisním povolenkám, které jsou pětkrát dražší než před dvěma roky. Pokud bychom některé ceníky upravovali, půjde o jednotky procent na faktuře,« sdělil.

E.ON podle mluvčí Martiny Slavíkové upravoval ceny elektřiny naposledy nyní v listopadu, od Nového roku další změny neplánuje. »Zmiňovaná úprava ceny se týká pouze některých tarifů a klientů, kteří nemají fixované ceny energie. Obecně se dá říct, že kdo používá elektřinu pro běžnou spotřebu - svícení, standardní domácí spotřebiče, zaplatí několik desítek korun měsíčně navíc. Zvýšení ceny se kvůli vysoké spotřebě nejvíc dotkne těch, kteří elektřinou topí,« uvedla.

Mluvčí PRE Petr Holubec uvedl, že během prvního pololetí příštího roku firma žádné navýšení cen elektřiny a plynu nechystá. »U jediné položky může dojít k mírnému navýšení, a to u produktu PREekoproud, tedy u elektřiny z obnovitelných zdrojů. Týkat se bude pouze nových zákazníků,« řekl.

Za plyn se asi zaplatí stejně

Cena plynu by se příliš měnit neměla, podle úřadu může dokonce klesnout. Bude však záležet na tom, jak pokles velkoobchodních cen zohlední v cenách pro zákazníky samotní dodavatelé plynu.

Cena plynu na Pražské energetické burze pro rok 2020, na který se teď obchodníci nejvíce zásobí, klesla meziročně o necelou pětinu na 17,4 eur (444 Kč) za megawatthodinu (MWh). Cena elektřiny činí aktuálně kolem 50 eur (1277 Kč) za MWh, podobně jako vloni touto dobou. Během letních prázdnin cena vzrostla přes 55 eur (1400 Kč) za MWh. Loni byl meziroční růst často i víc než poloviční.

Trávníček upozornil, že současná proměna energetiky zřejmě do budoucna zvýší i regulovanou část ceny energií. Důvodem budou náklady spojené s nejrůznějšími technologickými změnami, které se v energetické soustavě postupně zavádějí. »Jsou tam protichůdné vlivy, nicméně celková koncepce spěje v energetice k vyššímu technologickému zabezpečení celkového provozu a zabezpečení spolehlivosti dodávek. Z toho vyplývají vyšší náklady. Neříkám, že to bude příští rok nebo za dva roky, ale očekávám, že meziroční nárůsty postupně budou vyšší, než jsme zvyklí teď,« uvedl Trávníček. Příkladem změn podle něj může být zavádění nejrůznějších chytrých energetických řešení - Smart Grids, ale i plánovaný rozvoj elektromobility.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 6 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


michal.novo7
2019-12-05 11:45
Zdražování je jakkoliv nepříjemná záležitost, ale lze tomu čelit.
Pro mě to třeba bylo impulsem se poohlédnout po levnějším dodavateli.
Oni jsou si sice cenově všichni podobní, ale ne u všech je možné si
cenu nechat zamrazit na určité období. Po bližším prozkoumání
nabídek jsem něco v tomto smyslu našel u Bohemia energy, kde mi to
slíbili na rok u tarifu Star++. Nabídku jsem přijal, za předpokladu,
že si to pak budu moci před prodloužením smlouvy moci rozmyslet, na
což mi kývli a já se tak s nimi dohodnul na podpisu.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.