Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Hongkonská policie v areálu univerzity

Hongkongská policie po jedenáctidenním obléhání vstoupila do areálu polytechnické univerzity, kterou v uplynulých dvou týdnech okupovaly na protest proti vládě stovky demonstrantů.

Několik hodin před policejní operací vyšel z úkrytu v univerzitním komplexu maskovaný aktivista a řekl novinářům, že na univerzitě se stále skrývá téměř 20 protestujících. Policie nicméně uvedla, že cílem operace není zatčení demonstrantů, ale odstranění nebezpečného materiálu z objektu, informovala agentura AP.

Z univerzity minulý týden postupně vyšla asi tisícovka lidí, které policie s výjimkou nezletilých zatkla. V úterý a ve středu univerzitní komplex prohledal civilní tým a našel v něm jedinou vysílenou ženu. Představitelé univerzity vyjádřili přesvědčení, že v kampusu již nikdo další není. »Zbývající demonstranti policii nevěří. Proto jsme se v posledních dnech, kdy univerzitu prohledávali členové jejího vedení, skrývali,« řekl ve středu pozdě večer novinářům demonstrant, který se představil jako Ah Bong. Varoval také, že demonstranti »se rozhodně postaví na odpor«, pokud policie do univerzitního areálu vejde.

Vysoký představitel policie Chow Yat Ming podle agentury AP řekl, že cílem policejní operace na univerzitě není pozatýkat demonstranty, ale odstranit z komplexu nebezpečný materiál a shromáždit důkazy o poškození univerzitního zařízení. Po odchodu demonstrantů v kampusu zůstaly například zápalné láhve. Většina školních tříd byla poničena.

Pokud policisté najdou v univerzitním areálu nějaké demonstranty, policejní vyjednávači se je pokusí přesvědčit, aby si nechali poskytnout zdravotní pomoc, uvedl policejní představitel Chow. Zadrženi nebudou, ale policie si zaznamená jejich údaje. Jak dlouho operace potrvá, není podle Chowa jasné.

Do policejní akce byla zapojena asi stovka lidí, včetně týmu pro odhalování nebezpečných materiálů a expertů na likvidaci výbušnin. Na televizních záběrech bylo vidět policisty prohledávající budovy a odstraňující lahve a další předměty, napsala agentura AP.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.7, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.