Návrh na prodloužení START

Rusko formálně navrhlo Spojeným státům pětileté prodloužení smlouvy o omezení strategických útočných zbraní (START), která vyprší za dva roky.

Agentuře RIA Novosti to ve středu řekl náměstek ruského ministra zahraničních věcí Sergej Rjabkov. Uvedl, že pro Moskvu je přijatelné i prodloužení o kratší dobu.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvou mezi oběma jadernými velmocemi.

Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Rusko před nedávnem varovalo, že pro zevrubnou debatu o jejím dalším prodloužení už zbývá jen málo času. Americký prezident Donald Trump v roce 2017 ruskému partnerovi Vladimiru Putinovi sdělil, že dohoda START je pro USA nevýhodná. Podle agentury Reuters se o jejím případném prodloužení americká strana rozhodne až příští rok.

»Navrhli jsme Spojeným státům prodloužení smlouvy o pět let... Pokud to z nějakého důvodu pro USA není přijatelné, tak třeba i na kratší dobu,« řekl novinářům Rjabkov. Prodloužení o kratší dobu je sice méně vhodná varianta, ale »lepší něco, než nic,« řekl diplomat.

Smlouva START omezila arzenály Spojených států a Ruska zhruba o třetinu na 1550 strategických jaderných hlavic rozmístěných maximálně na 700 odpalovacích zařízeních.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.