Ilustrační FOTO - Haló noviny

Žoldáci vraždí

Frakce syrských povstalců, které mají spolu s tureckou armádou pod kontrolou území na severovýchodě Sýrie, popravují v tomto regionu civilisty a drancují kurdský majetek.

Uvedla to ve své zprávě organizace Human Rights Watch (HRW). »Popravy lidí, drancování majetku a bránění uprchlíkům v návratu do jejich domovů je pádným důkazem, proč Tureckem deklarovaná 'bezpečná zóna' nemůže být bezpečná,« uvedla ředitelka blízkovýchodní sekce HRW Sarah Leah Whitsonová. »Skupiny, které ovládají tuto oblast, samy porušují lidská práva civilistů a diskriminují lidi kvůli etnickému původu,« dodala. Vyzvala přitom Ankaru, aby porušování lidských práv vyšetřila.

Motivem turecké invaze byly hlavně obavy z vlivu Kurdů u syrsko-tureckých hranic, na jejichž druhé straně v Turecku žijí též Kurdové a operují tam kurdští separatisté. V důsledku turecké invaze už podle SOHR od října zemřelo asi 150 civilistů a přes 300 000 lidí muselo opustit své domovy. SOHR sleduje situaci v Sýrii z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory.

HRW na základě výpovědí svědků zdokumentovala i případ syrsko-kurdské političky Hevrin Chalafové, kterou 12. října podle HRW popravili ozbrojenci podporovaní Ankarou. V oblasti zmizeli také tři pracovníci kurdského Červeného půlměsíce, z nichž nejméně jeden byl podle HRW popraven.

Kurdové z oblasti kontrolované Ankarou jsou zneužíváni k obchodu s lidskými orgány. Dokumentovalo to na svědectví o případu majitele autoservisu, který byl lehce zraněn při bombovém útoku ve městě Tal Abjád. Měl pouze zraněnou ruku, ale z nemocnice byl přivezen mrtvý s rozřezaným břichem.

Ozbrojenci podporovaní Ankarou přepadli 18. listopadu v Tal Abjádu obchod kurdského majitele, který vyrabovali a poté zosnovali bombový útok, aby zakryli své zločinné počínání.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 13 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.