Ilustrační FOTO - Pixabay

Barbarské trestání nevinných dětí

Izraelská armáda včera zbourala domy čtyř Palestinců podezřelých ze zabití izraelského vojáka.

Objekty se nacházely ve vesnici Bajt Káhil severozápadně od Hebronu na okupovaném Západním břehu Jordánu. Izrael čtveřici mužů podezírá, že byla zapojena do ubodání devatenáctiletého izraelského vojáka Dvira Soreka letos v srpnu. Palestinci na protest proti bourání domů házeli na vojáky kameny a zapálené pneumatiky.

Árif Asafrá, otec jednoho z podezřelých, agentuře AP řekl, že on a jeho deset dětí teď nemají kde žít.

Tělo devatenáctiletého vojáka bylo nalezeno na začátku srpna v blízkosti židovské osady na Západním břehu Jordánu. Dvir Sorek byl studentem přípravného vojenského židovského semináře, neměl na sobě uniformu a nebyl ozbrojen. Po jeho vrahovi či vrazích bezpečnostní složky stále pátrají.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Izrael považuje bourání domů rodin útočníků za odstrašující prostředek proti páchání teroristických útoků. Kritici tento postup ale odmítají s poukazem na to, že jde o kolektivní trest, který postihuje i nevinné. Rodiny osob zapojených do atentátů se totiž často ze dne na den ocitnou na ulici.

Západní břeh Jordánu a východní část Jeruzaléma obsadil Izrael za války v roce 1967. Tato území ovšem mají spolu s Pásmem Gazy tvořit budoucí palestinský stát, o jehož vznik Palestinci dlouhodobě usilují. Oblast je v současnosti okupována asi 600 000 izraelských Židů, kteří žijí v nelegálních osadách. Izraelská pravice reprezentovaná premiérem Benjaminem Netanjahuem stále prosazuje připojení osad k Izraeli a tedy trvalé zabrání okupovaných území. Má v tom podporu USA, které například východní Jeruzalém, taktéž okupovaný, považují za součást Izraele a dokonce tam přestěhovaly svůj zastupitelský úřad. Drtivá většina mezinárodního společenství, včetně EU, však osady na okupovaném území považuje za nelegální. Pokud jde o boření palestinských domů, obdobné barbarství prakticky nemá v právních systémech států obdobu. Navíc v tomto případě neexistuje ani rozhodnutí soudu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.