Den hněvu posílá Netanjahua do vězení

Několik tisíc Palestinců se v úterý sešlo na různých místech okupovaného palestinského Západního břehu Jordánu na demonstracích označovaných jako Den hněvu.

Vyhlásila jej palestinská strana Fatah na protest proti nedávnému oznámení americké vlády, že židovské osady na Západním břehu už nepovažuje za porušení mezinárodního práva. Deník Haarec napsal, že včera při střetech s izraelskou armádou bylo podle palestinských zdravotníků zraněno několik desítek Palestinců.

Impeachment pro Trumpa

Asi 2000 demonstrantů vyšlo do ulic ve městě Ramalláh. Přinesli mj. transparenty s nápisy »Pro Trumpa impeachment, Netanjahu do vězení«. Někteří pálili fotky kontroverzního amerického prezidenta Donalda Trumpa a izraelské a americké vlajky. Trump, jemuž doma hrozí ústavní žaloba kvůli ukrajinské kauze, je velkým spojencem kontroverzního izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Toho minulý týden prokurátor obvinil z podvodu, zneužití důvěry a korupce. Přesto nemusí odstoupit z postu předsedy vlády…

»Předpojatá americká politika vůči Izraeli a americká podpora izraelské výstavby osad a izraelské okupace nám nechává jen jediné řešení: vrátit se k hnutí odporu,« prohlásil včera na demonstraci místopředseda Fatahu Mahmúd Alúl.

Protesty včera umocnila informace o úmrtí palestinského vězně, který podlehl rakovině v izraelském vězení, kde si odpykával tři doživotní tresty.

LAS odmítla USA

Liga arabských států už v pondělí na mimořádném zasedání odmítla rozhodnutí Spojených států neoznačovat nadále židovské osady na okupovaném Západním břehu za porušení mezinárodního práva. Ministři zahraničí arabských zemí ve společném prohlášení »odsoudili a odmítli rozhodnutí Spojených států (ohledně osad)«. Považují jej za »neplatné a bez právní účinnosti«.

Změna amerického postoje ohledně židovských osad je v poslední době již třetím překvapivým a kontroverzním mezinárodně-politickým rozhodnutím administrativy Trumpa v regionu. USA se rovněž rozhodly jednostranně uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele a přijmout svrchovanost Tel Avivu nad Golanskými výšinami.

Ministři arabských zemí rovněž odsoudili »izraelskou barbarskou agresi v Pásmu Gazy« a kritizovali »izraelskou politiku (cílených) atentátů«. Výroky jsou reakcí na boje, jež se v první polovině listopadu rozhořely mezi Izraelem a radikály z Pásma Gazy. Při izraelských útocích zemřely podle zdravotníků v Pásmu Gazy desítky lidí, asi polovina z nich byli civilisté.

Roman JANOUCH

 

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 7 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2019-11-29 18:57
Pane Prokopici, nepředpokládám, že unisono Vás někdy přesvědčím,
že podporujete státní terorismus a válečné štváče - Vy prostě
přes tu náboženskou stránku věci na kořen problému nikdy nepůjdete.
Ale mohl byste si přečíst středeční odborný právní rozbor
problému od JUDr. Vojtěcha Filipa. Jsem zvědav, jak budete polemizovat s
ním :) R. Janouch
Prokopic.Karel
2019-11-29 17:32
Pane Janouchu, nechce se mi věřit dvě věci: 1/že byste si nepřečetl
nic o tzv. Šestidenní válce (kdo ji začal, kolik států se do ní
zapojilo atd.). a 2/že byste nevěděl který orgán má právo kohokoliv
poslat do vězení. ----------- Když se deset muslimských států
(včetně těch opravdu hodně velkých) rozhodne (cituji) "zahnat
Židy do moře" (konec citátu), tak když je naopak porazíte, tak se
následně nejedná o nějakou anexi. Už z úcty k tisícům padlých
Vašich mladých vojáků. A za 3/: Nevěřím, že byste nevěděl, proč
se to území jmenuje a jmenovalo (dávno dávnoučko) JUDEA. 4/Nevěřím,
že byste nevěděl, koho pálili Poláci NĚKOLIK DNŮ PO SKONČENÍ 2.
světové války. Nejhorší na tom je, že já jsem přesvědčen, že
skutečná fakta z této historie znáte. (Příspěvek jsem si
zkopíroval, vzhledem ke zkušenostem)
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.