Raroh a diplomacie

Saúdský král mávnutím ruky přijal bílého raroha loveckého, kterého dostal jako dar od Vladimira Putina, poté pohladil jeho hruď a usmíval se navzdory křečovitým pohybům ptáka s čepičkou přetaženou přes hlavu. Ruský prezident se v minulém měsíci na Blízkém východě pustil do »sokolnické diplomacie« a nabídl vzácné ptáky králi Salmánovi a korunnímu princi Abú Zabí šajchovi Muhammadu bin Zajdu Nahajánovi.

Ale v samotném Rusku populaci těchto dravých ptáků oslabuje pytláctví a pašování do oblasti Perského zálivu, kde tradice chovu a cvičení sokolů k lovu zůstává populární, upozornila agentura AFP. Raroh lovecký, největší z čeledě sokolovitých, je vysoce ceněný pro svou velikost a inteligenci. V Rusku se vyskytuje zejména v arktické tundře a tajze. Ale velký projekt podporovaný Kremlem na chov a export těchto ptáků znepokojuje vědce, kteří se obávají křížení a pašování. Rarozi, kterých si cenili už carové, jsou v Rusku chráněni. Za nezákonný odchyt hrozí až čtyři roky vězení.

Raroh lovecký. FOTO - Wikimedia commons

Americký chovatel Brad Wood, který prodává sokoly arabským zákazníkům, říká, že »většina chovatelů ví, že se hodně mladých ruských sokolů dostává nezákonně na Blízký východ«, kde se používají k lovu, nebo k chovu pro vznik kříženců odolných vůči horku. »Divocí rarozi jsou zakázané ovoce,« dodává s tím, že jejich cena se může vyšplhat až ke 100 000 dolarů (asi 2,3 milionu Kč). Zábrany nemají pytláci ani pašeráci, kteří se ptáky podle úředních hlášení pokoušejí při překračování hranic schovat ve starých rádiích, autosedačkách, nebo i ve vlastních kalhotách. Mnoho sokolů tyto cesty do Perského zálivu nepřežije. Jiní podlehnou pouštnímu klimatu. Někteří si ale podle Brada Wooda zákazníky najdou.

Expert na dravé ptáky Jevgenij Lobkov říká, že pytláctví »v průmyslovém měřítku« se praktikuje už celá desetiletí na Kamčatce, kde je vzácných rarohů nejvíce. Odhaduje, že každoročně se kořistí dobře vybavených pytláků stávají stovky ptáků. Na pytláky málokdy dopadne ruka spravedlnosti. Muž dopadený v roce 2013 s 29 ptáky zmizel poté, co jeho kauci zaplatilo velvyslanectví Spojených arabských emirátů. V říjnu ruské úřady ohlásily otevření chovného střediska na Kamčatce, které má odchovat tisícovku sokolů ročně, a chtějí dalších pět takových středisek »pro obnovu populace ruských sokolů«, zdecimované pytláctvím. Centrum této velikosti by bylo největší na světě, říká britský biolog a chovatel Nick Fox.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov tento »podnikatelský projekt« uvítal a naznačil, že sokoli se budou vyvážet do oblasti Perského zálivu. Ministr životního prostředí SAE řekl ruské televizi RT, že práce v tomto směru by měly začít »v nadcházejících měsících«.

Ačkoli raroh není ohrožený druh, obchodovat s nimi smí pouze chovatelé registrovaní podle úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy (CITES). Zatím není jasné, zda takovou licenci získá plánované kamčatské středisko. Jeho budoucí ředitel Šuchrat Razakov poskytl dva bílé rarohy, které Putin daroval králi a princi. Razakov podle svého účtu na Instagramu už provozuje chov v Kyrgyzstánu, kam v roce 2017 dovezl 200 sokolů ze SAE. Stanice, která patří Rusovi a emirátům, licencí CITES nedisponuje. Podle experta Sergeje Ganuševiče, který radí ruským celníkům, kamčatský projekt »nahrává korupci, ohrožuje přírodu a nemá biologické opodstatnění«. Spíše než budovat obří chovy ۛ»bychom měli skoncovat s pytláctvím a pašováním a raroh bude v pořádku«, dodal.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 7 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-11-30 15:25
Jedná se o lezení do zadku rozmazleným a surovým princátkům. Ostatně
s tím máme svoje ostudné zkušenosti sami ... abych citoval z Wiki:
"Hámid bin Abdal Sání je člen vládnoucí rodiny Státu Katar,
který byl od září 2004 v České republice zhruba rok vazebně stíhán
za pohlavní zneužívání, ohrožování výchovy mládeže a
kuplířství, jehož se dopustil opakovaným souložením s nezletilými
dívkami v Praze. Podle obžaloby zneužil celkem 16 dívek, přičemž
čtyřem z nich dosud nebylo 15 let. 4. dubna 2005 rozhodl ministr
spravedlnosti České republiky JUDr. Pavel Němec o předání trestního
stíhání do Kataru". A tam se nám, od srdce, které ale nemá, s
chutí vysmál! A kdo je zač ten Novotný, bývalý předseda US
(ideového souputníka ODS)? Člen justiční mafie (Potvrzeno soudem.)Tak
Němce a několik dalších vysoce postavených právníků ve státních
službách označila bývalá státní zástupkyně Marie Benešová.
Němec Benešovou žaloval, stejně jako státní zástupkyně Renata
Vesecká, žalobce Arif Salichov, místopředseda Nejvyššího soudu Pavel
Kučera a několik dalších. Soud dal ale nakonec v červnu 2008
Benešové za pravdu". No a je vymalováno. Tak proto je pro Milion
chvilek Benešová takovou osinou v p*deli. Co vy nato, truhlíci - vy už
víte kteří?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.