FOTO - Pixabay

Tisíce aktivistů obsadily uhelné doly

Tisíce klimatických aktivistů v sobotu na několik hodin obsadily tři hnědouhelné doly na východě Německa. Požadovaly okamžité ukončení těžby. Z větší části se protesty obešly bez střetů.

Na 500 členů uskupení Ende Gelände, které za sobotními protesty stálo, nejprve vniklo do areálu lužického dolu Jänschwalde. »Protože politika selhává, prosadíme dnes (symbolicky) odklon od uhelné energie sami, a to okamžitě,« napsali aktivisté na Twitteru. Německo zatím s ukončením těžby hnědého uhlí počítá v roce 2038.

Stovky aktivistů obsadily také železniční trať spojující důl Jänschwalde s nedalekou elektrárnou. Část demonstrantů se do objektu podle energetické společnosti LEAG pokusila proniknout, uvedl list Lausitzer Rundschau. LEAG výkon elektrárny snížil na minimum, aby se připravil na hrozící nedostatek uhlí. Větším problémům se ale nakonec firma vyhnula, protože odpoledne všichni aktivisté hnědouhelný důl dobrovolně opustili.

Koncovým vlastníkem LEAG, která je společnou značkou společností Lausitz Energie Bergbau AG a Lausitz Energie Kraftwerke AG, jsou české firmy Energetický a Průmyslový Holding (EPH) Daniela Křetínského a PPF Investments, obě drží po 50 %. PPF Investments je společnost nezávislá na skupině PPF Petra Kellnera. Většinovým vlastníkem PPF Investments je právník Tomáš Brzobohatý.

Další skupina – podle aktivistů asi 1000 lidí – byla rovněž v dole Vereinigtes Schleenhein jižně od Lipska. Zdejší akce se zúčastnili i Češi ze sdružení Limity jsme my. »Asi 300 lidí teď svačí pod rypadly,« uvedl před polednem jeden z nich v nahrávce zveřejněné na Twitteru. »Prošli v podstatě téměř všichni až na pár jedinců,« řekl také.

Také doly Welzow-Jih a Vereinigtes Schleenhein aktivisté během odpoledne postupně opustili. Policisté měli na všech místech řadu jednotek a někde kontrolovali identitu obdivuhodně akceschopných účastníků protestů. Nikoho podle ČTK nezatkli.

Okamžité uzavření všech hnědouhelných dolů a v důsledku i uhelných elektráren požadují aktivisté s cílem přispět ke snížení emisí skleníkových plynů, které se výraznou měrou podílejí na globálním oteplování. Oblast energetiky je v Německu zodpovědná za 39 % emisí oxidu uhličitého (CO2), který je z hlediska klimatických změn nejdůležitějším skleníkovým plynem.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-12-02 01:16
Udělala se jim zima, tak se šli ohřát někam, kde se topí uhlím.
slechta48
2019-12-01 19:34
Je to "hezké". Rozpad elektrické sítě jsme ale již v ČSSR
zažili. Z deštivého Silvestra na Nový rok poklesla teplota na -20 ℃.
Mokré uhlí ve vagonech a na skládkách elektráren zmrzlo a nešlo
vysypat. V motorových lokomotivách zamrzla nafta a nešly nastartovat.
Několik týdnů byly přísné regulační stupně, kdy se fabriky
odpojovaly od sítě a v domácnostech poblikávaly i žárovky. Tohle by
mělo "ekologické" Německo předvést svým ekoteroristům až
zítra či za týden zboří uhelné elektrárny ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.