AKTUALIZOVÁNO

Sardinky odmítly Salviniho populismus

Na demonstracích italského občanského hnutí Sardinky, které vzniklo na protest proti politice krajně pravicové protiimigrační strany Liga, se v sobotu v Neapoli a Florencii sešly desítky tisíc lidí. V neděli dorazil stejný počet levicových aktivistů i do Milána!

Informovala o tom agentura ANSA. Hnutí Sardinky vzniklo spontánně začátkem listopadu a jeho příznivci, kteří se svolávají přes sociální sítě, chtějí vytvořit protiváhu nacionalistické rétorice exministra Mattea Salviniho.

Tisíce lidí naplnily v sobotu večer náměstí Piazza Dante v Neapoli. »Sardinky v Neapoli, teď. Mám radost, když vidím náměstí plná lidí, kteří se zasazují za svobody a právo,« napsal na Twitteru starosta města Luigi de Magistris.

»Je nás 40 000, víc než v Bologni,« uvedli organizátoři na úvod manifestace v centru toskánské Florencie. Poukázali tak na vůbec první akci hnutí Sardinky, kdy se 14. listopadu v Bologni nečekaně sešlo 15 tisíc lidí.

Zpívají hymnu antifašistů

Hnutí, jehož příznivci chodí na demonstrace s transparenty ve tvaru sardinek a zpívají hymnu antifašistů Bella Ciao, se zformovalo v metropoli kraje Emilia-Romagna. Popudem pro zakladatele této iniciativy byly blížící se lednové volby v tomto kraji, který je sice tradiční baštou levice, v předvolebních průzkumech však aktuálně vede právě Salviniho Liga a její spojenci - krajně pravicová strana Bratři Itálie a další nacionalistická formace Vzhůru, Itálie expremiéra-oligarchy Silvia Berlusconiho.

Proti nenávisti a strachu

»Chtěli jsme zaplnit vakuum, které vytvořili tradiční politici tím, že se podvolili neurvalému jazyku nenávisti a strachu. A zjistili jsme, že to vakuum je mnohem rozsáhlejší, než jsme předpokládali,« řekl agentuře AP jeden ze zakladatelů Sardinek, 32letý ekonom Mattia Santori. Hnutí o sobě podle ČTK tvrdí, že je nestranické, jeho ideologickými základy jsou ale podle expertů myšlenky blízké středolevicovým stranám jako ekologická politika, vstřícnější postoj k migraci či sociální inkluze.

Podle nedávného průzkumu společnosti Index Research je více než 40 % respondentů přesvědčeno, že právě Sardinky mohou nyní nejvíce ohrozit pozici Ligy, která je momentálně nejpopulárnější italskou stranou…

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.7, celkem 7 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-12-02 01:10
Takže Liga je nejpopulárnější? To jsou ty konce eurokomunismu...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.