Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. FOTO - Haló noviny

Erdogan dal střílet na bezbranné ženy

Turecká policie minulý týden použila slzný plyn k rozehnání protestujících, kteří se zúčastnili demonstrace u příležitosti Mezinárodního dne proti násilí na ženách.

Demonstranti v Istanbulu požadovali konec beztrestnosti těch, kteří se dopustili násilí na ženách. Podobné násilí je v Turecku problémem, který je na vzestupu, poznamenala agentura AFP.

Pochodu se zúčastnilo asi 2000 lidí, většinou žen. Některé držely v rukou plakáty s heslem Konec beztrestnosti, jiné pak transparenty se jmény žen zabitých jejich současnými či bývalými partnery. Původně pokojné shromáždění postupně dorazilo ke vstupu do pěší zóny v ulici Istiklal, kde na účastníky pochodu čekali policisté. Podle fotografa agentury AFP použila policie k rozehnání davu slzný plyn a gumové projektily.

Podle tureckých lidskoprávních organizací bylo letos v Turecku zatím zabito 378 žen, v loňském roce pak bylo zavražděno 440 žen. To je téměř dvakrát více než v roce 2012, kdy země přistoupila na Úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, jíž se přezdívá Istanbulská úmluva. Podle kritiků úřady nepřevádí přijaté závazky do tureckého práva a soudy ani často nevyužívají už nyní dostupné právní mechanismy.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 8 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.