Ilustrační FOTO - Pixabay

Vězněné ženy, jež otěhotní, by nemusely být automaticky propouštěny

Soudy možná nebudou automaticky přerušovat výkon trestu těhotným ženám nebo matkám dítěte mladšího jednoho roku, které byly odsouzeny za zvlášť závažný zločin. Podle návrhu skupiny poslanců by soud mohl konkrétní případ posoudit a rozhodnout, zda se žena dostane dočasně na svobodu, nebo ne.

Totéž by platilo pro odkládání nástupu do vězení. Normu předložili členové podvýboru pro vězeňství z klubů ANO, ČSSD, ODS, Pirátů, SPD, KSČM a TOP 09.

U žen odsouzených za přečiny nebo zločiny, které nejsou zvlášť závažné, by podle předlohy nadále platila současná úprava, tedy automatické přerušování nebo odkládání pobytu ve vězení.

Tím se nyní předložena novela liší od jiné předlohy, kterou v červenci podali poslanci STAN, Pirátů, SPD, ČSSD, KSČM a TOP 09. Podle ní by soudy rozhodovaly o přerušení nebo odkladu výkonu trestu u všech odsouzených žen bez ohledu na závažnost trestného činu. Zvlášť závažnými zločiny jsou ty úmyslné trestné činy, za něž trestní zákon stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby nejméně deset let.

Předkladatelé obou návrhů reagovali na případ ženy, která byla odsouzena na 30 let za vraždu sběratele. Soud jí musel přerušit výkon trestu, když se zjistilo, že otěhotněla. V říjnu soud poslal tuto ženu do vazby potom, co ji policie začala stíhat pro podezření z křivého obvinění. Proti rozhodnutí podala stížnost.

»Cílem návrhu je zabránit situacím, kdy nebezpečné pachatelky závažné trestné činnosti nenastoupí do výkonu trestu odnětí svobody nebo se dostanou v důsledku těhotenství nebo mateřství na svobodu, kde představují tak výrazné bezpečnostní riziko, že je na místě přistoupit k omezení jejich osobní svobody,« napsali v důvodové zprávě autoři nynější předlohy vedení Petrem Sadovským (ANO).

Důležitá je ochrana společnosti

Podle stínového ministra vnitra KSČM, místopředsedy výboru pro bezpečnost Zdeňka Ondráčka, který je pod návrhem rovněž podepsán, poslanci reagují na nedostatek v trestním řádu. »Domníváme se, že ochrana společnosti před takovými lidmi je důležitá a vězeňská služba již dokázala, že je schopna těmto ženám, to znamená těhotným popřípadě matkám, zabezpečit i v rámci pobytu ve věznici takové prostředí, aby mohly plnit rodičovskou povinnost. Ochrana společnosti je důležitá, vražedkyně je vražedkyně a nikdo neví, co udělá její pobyt na svobodě,« řekl našemu listu.

Stínový ministr vnitra KSČM a místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost Zdeněk Ondráček.

Stínový ministr spravedlnosti KSČM, místopředseda sněmovního ústavně právního výboru Stanislav Grospič si od předložení novely slibuje především to, že se tato otázka otevře a bude se o ní diskutovat. »Pro nás je primární, že to nebude automatické právo, ale že soudce bude moct zvážit daný stav a v tomto smyslu stojí za to tento návrh projednávat a posouvat ho dál,« řekl Grospič.

Pokud by soud takovou ženu dočasně na svobodu propustil nebo ponechal na svobodě, mohl by zároveň rozhodnout o dohledu nad ní a uložit jí další povinnosti. Přerušení nebo odklad výkonu trestu by soud mohl také zrušit. Pro případy, kdy ženy se svými malými dětmi budou muset být ve vězení, se podle důvodové zprávy předpokládá vybudování přístavby ženské věznice ve Světlé nad Sázavou. Náklady by měly činit 17,5 milionu korun.

Předkladatelé uvádějí, že od roku 2015 do konce loňska soudy odsoudily k nepodmíněnému trestu vězení za zvlášť závažný zločin 430 žen. U 13 z nich musely rozhodnout kvůli těhotenství nebo mateřství o odkladu nástupu do vězení, u šesti ze stejného důvodu o přerušení výkonu trestu. Předlohu nejprve projedná vláda. Rozhodnou o ní zákonodárci.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


slechta48
2019-12-03 15:59
@stieglitz - ty zhebneš taky. Takovýho hajzla ani na hřbitov nedají.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.