Ilustrační FOTO - Pixabay

Tisíce proti tlaku na justici

Před sídlem ministerstva spravedlnosti ve Varšavě, ale i v dalších desítkách polských měst, v neděli protestovaly tisíce lidí proti tlaku, který vyvíjí autokratická vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) na justici.

Informovala o tom agentura Reuters. Demonstrace vyvolalo nezvykle rychlé odvolání jednoho soudce, který se o vládních soudních reformách vyjádřil kriticky… »Věřím, že právo a upřímnost nakonec zvítězí,« prohlásil odvolaný soudce Pawel Juszczyszyn před demonstranty ve Varšavě. »Vyzývám soudce - nenechte se zastrašit, buďte nezávislí, buďte stateční. Jsme silní,« zvolal. Juszczyszyn kritizoval způsob, jakým byl podle nedávno schválených pravidel jmenován jeden soudce. Ve čtvrtek proti němu podle ČTK zahájilo ministerstvo spravedlnosti kárné řízení a v pátek už byl odvolán.

Demonstranty v neděli podpořila i laureátka Nobelovy ceny za literaturu Olga Tokarczuková. »Vyjadřuji solidaritu s utlačovanými soudci a vyzývám vás, abyste se připojili k demonstracím na jejich obranu,« napsala na Twitteru.

Protestující se podle organizátorů sešli nejméně ve 105 městech po celé zemi. Mávali vlajkami Evropské unie a Polska a měli cedule s nápisy jako »Bez práva není spravedlnost«. Ne náhodou se PiSu přezdívá Bezpráví a nespravedlnost… PiS je od nástupu k moci v roce 2015 ve sporu s EU ohledně reforem justice, které podrývají nezávislost soudů.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.